Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

5 otázek pro Carlose Pizzorno, skvělého uruguayského vinaře, majitele Bodega Pizzorno


 

 

1) Pamatujete si na Vaše první setkání s nápojem Bohů? Co a kdy spojilo Váš osud s vínem?

 

K tomu došlo již v mém raném věku. Tehdy bylo zvykem žít dohromady s rodiči i prarodiči. Dědeček Francisco a babička Margarita přišli do Uruguaye z Apeninského poloostrova a přinesli si s sebou zvyk doprovázet jídlo vínem. Vždy říkali, že červené víno je lék. I já byl proto podarováván malými příděly vína smíseného s vodou. Naše rodinné vinařství bylo založeno v roce 1910. Odmalička jsem byl uprostřed dění ve vinařství a často jsem otci pomáhal - především v době sklizně.

 

 

2) Co Vás na víně nejvíc přitahuje a fascinuje?

 

Mě jako enologa velmi baví, že si mohu sám zasadit vinice, vypěstovat vlastní hrozny a z nich ve sklepě vytvořit přesně takové víno, jaké chci. Už ve chvíli, kdy prořezáváme dosud spící vinohrady, myslíme na styl výsledného vína. To je přece fascinující! Osobně pečuji o každý keř za dohledu agronomického inženýra. Naše úsilí podporuje též " létající " vinařský konzultant Duncan Killiner z Nového Zélandu. A navíc, díky vínu poznáme mnoho zajímavých lidí, nejde jen o obyčejný byznys...

 

 

3) Z čeho Vám v dnešním vinařském světě naskakuje na čele nejvíce vrásek?

 

Že existuje tolik obrovských průmyslových vinařství, spravovaných nadnárodními korporacemi, jejichž produkce čítá na miliony hektolitrů unifikovaného komerčního vína mizerné kvality a že na druhé straně ubývá malých vinařství s tradicí a skutečnou vášní pro víno. Naštěstí v Uruguayi jde v naprosté většině o rodinné podniky.

 

 

4) Na jaké jedinečné, nezaměnitelné znaky Vašich vín jste pyšný?

 

Jsme schopni vytvářet limitovanou produkci vysoce kvalitních vín, která díky našemu přímořskému klimatu mají skvělou koncentraci ovocnosti. Naše vína vyvážíme na tak důležité trhy, jako je USA, Kanada, Velká Británie, Německo, Holandsko, Finsko a jak doufáme, brzy budeme moci svá vína nabídnout i na českém trhu.

 

 

5) Na pustý ostrov si smíte vzít dvě lahve vína.Jednu z Vaší produkce a jednu od konkurence. Které si vyberete?

 

Ze svých vín bych zvolil Pizzorno Reserva 2004 a od konkurence by to bylo víno Pisano AretXea.