Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

5 otázek pro ing. Lubomíra Skrývala, enologa


 

 

ING. LUBOMÍR SKRÝVAL

narozen 9. 6. 1957

 

Od roku 1973 obhospodařuje v rodných Rakvicích několik měřic vinohradu a vyrábí víno; této činnosti se věnuje s láskou dodnes. Od roku 1995 do roku 2005 postupně působil ve funkcích enologa, vedoucího laboratoře a výrobního ředitele významné vinařské společnosti na jižní Moravě. Od 1. 7. 2005 byl enologem Nového Vinařství a. s. Kromě skutečnosti, že pan Skrýval je skutečný mistr vinařského oboru, věnuje se s velkým entusiasmem amatérsky hře na baskřídlovku.

 

 

1) Pamatujete si na Vaše první setkání s nápojem Bohů? Co a kdy spojilo Váš osud s vínem?

 

Už si na to moc nepamatuji, neboť nápoj bohů jsem přijímal už jako dítě školou povinné. U nás se říkává, že trochu vína neuškodí ani malému děcku, a tímto příslovím se řídí hlavně všichni strýci a stařečci, kterým dělá velkou radost, když vidí, že víno chutná už od mládí. Můj osud s vínem (jako s povoláním) spojila návštěva majitele vinařství u mně ve sklepě v lednu 1995. Tehdy odcházel od ing. Michlovského sklepmistr ing. Mokruša, a ing. Michlovský mě nabídl toto místo. Přestože nemám vinařské vzdělání, nakonec jsme se domluvili a koníček se mi stal povoláním.

 

 

2) Co Vás na víně nejvíc přitahuje a fascinuje?

 

To, že každé víno, každý rok, je jiné - stále se jedná o unikát (i když někdy možná ne úplně ideální...).

 

 

3) Z čeho Vám v dnešním vinařském světě naskakuje na čele nejvíce vrásek?

 

Jsem dost konzervativní a tak když vidím, jak dědictví otců - malé vinice na Moravě - pomalu začíná pustnout a hodně velkých vinic je ve stavu, který zdaleka neodpovídá představám, je mně smutno. Skrytě dotovaný dovoz vín do České republiky totiž likviduje nejen malovinaře, ale dělá velké problémy i středním a velkým podnikům a hlavně vinohradníkům. Bohužel, ale taková je celá zemědělská politika současných vládních garnitur - po likvidaci domácích pěstitelů budeme platit velké peníze za veškeré zemědělské plodiny.

 

 

4) Na jaké jedinečné, nezaměnitelné znaky Vašich vín jste pyšný?

 

Na to, že i při vyšších cukrech si vína udrží kyselinu, nepůsobí "unavujícím" dojmem a že každé víno je odlišné a jiné.

 

 

5) Na pustý ostrov si smíte vzít dvě lahve vína. Jednu z Vaší produkce a jednu od konkurence. Které si vyberete?

 

Z produkce Nového Vinařství Slunečný vrch - typického představitele Moravy (Ryzlink vlašský + Veltlínské zelené), od konkurence mladý Sauvignon z trati U majáku (bývalé Knížecí) z obce Přítluky - vesměs všechny hrozny odtud zpracovává Vinselekt Michlovský.