Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2007


 

 

Cabernet Sauvignon 2005, Vin de Pays d´Oc, La Forge Estate

( prosinec 2007 )


 

Sytě ostružinová barva, skvělá jiskra i viskozita. Vůni dominuje akcent černého rybízu v kombinaci s minerálností, dále lze nalézt stopy povidel, pomerančové kůry, lékořice, mentolu, při okraji sklenky pak hořkou čokoládu. Vůně je zatím velmi mladá, lehce uzavřená, projevuje však již značnou komplexnost. V budoucnu se otevře do velmi košatého a robustního buketu. V chuti je tělnaté a výborně strukturované, s pevnými nasládlými tříslovinami. I přes rané mládí vykazuje sympatický balanc ovocnosti (rybíz) a jemné kořenitosti (kakao, hořká čokoláda, tabák). Víno má značný archivní potenciál. Cenová politika ambiciózního výrobce pak s ohledem na kvalitu a špičkovou, nákladnou adjustáž představuje velmi příjemné překvapení.

 

Mé hodnocení: 91 bodů 

Pinot Noir 2005 "Terassen", Langenlois, Rakousko, Fred Loimer

( listopad 2007 )


 

Zářivá typická barva s pěkným vodovým kroužkem při okraji, dobrá viskozita. Ve vytříbené a půvabné vůni čistá esence odrůdy s charakteristickou ovocností (maliny, jahody, brusinky), doplněná o nádherné minerální noty. Chuť znamenitě odlehčené stavby, primárně ovocitá, s patrnou zemitostí. Ohlazené třísloviny, velmi hravé šťavnaté kyselinky, skvělá perzistence. Pádný důkaz, že si Pinot Noir může dobře rozumět i s jiným terroir, než v Cote d´Or, ale k dokonalosti se zrodí vždy jen z živné půdy absolutní vinařské vášně, zaléván trpělivostí a hnojen nekompromisními kvalitativními ideály. Skvělá práce Freda Loimera!

 

Mé hodnocení: 88 bodů

 

 

 

Vacqueyras AOC 2003 " Les Grandes Vignes du Roy ", Rhona, Fréderic Combe

( říjen 2007 )


 

Středně sytá rubínová barva s vodovým kroužkem při okraji, výborná viskozita. Znamenitě vyvážená, hebká, teplá a již naleželá vůně, která se pozvolna otevírá a nabírá na údernosti. Sušené švestky, višně, fialky, čokoláda, později povidla, připálená chlebová kůrka, kůže. Na tuto apelaci obdivuhodně ohlazené třísloviny, zachovávající však dobrou strukturu vína. Teplé tóny sušeného ovoce jsou doplněny nuancemi čokolády a lékořice. Dlouhý závěr pak nabízí bohatou škálu jemných kořenitých složek. Lákavé, skvěle pitelné víno za solidní cenu.

 

Mé hodnocení: 90 bodů

 

 

 

Chateau du Tertre 2003, 5éme Grand Cru Classé, Margaux AOC

( září 2007 )


 

Krásná rubínová barva, sytá v celém spektru. Víno je viskózní a zanechává větší kapky na sklence. Má lehký závoj - patrně nebylo filtrováno. Ve velmi svůdné vůni dominuje bohatá kořenitá škála - bílá káva, karamel, kokos, vanilka, ořechové tóny, obligátní čokoládovost, topinka, kůže. Pro Cabernet Sauvignon typická vůně černého rybízu dobré koncentrace, kořenitostí zatím lehce upozaděná. Nástup chuti je jadrný, mladistvý s dominancí pevných tříslovin a dubových tónů. Další doušek, registrovaný již uvyklými chuťovými pohárky, prozradí skvostnou bohatost (rybíz, višňový likér, mnoho cedru a tabáku, lékořice, mentol) a jeví se podstatně měkčím. Šťavnaté kyselinky znamenitě pobízí k pití a drží barevný závěr na patře velmi dlouho. Víno téměř jižního střihu, zrozené neobvyklým "tropickým" ročníkem, kterému však nechybí velká francouzská finesa.

 

Mé hodnocení: 90 bodů

 

 

 

Cabernet Sauvignon "Telliani" 2003, Gruzie, Telliani Valley

( srpen 2007 )


 

Překrásný vzhled. Plná, velmi jiskrná barva, tmavě rubínovo - černě - fialová. Skvělá viskozita. Na Cabernet Sauvignon uvedeného stáří skvostně jemná a ušlechtilá vůně. Rybízová marmeláda, čokoládová oblost, jemné bylinné tóny. V chuti taktéž nezvykle hebké, velmi ovocité a čisté, doplněné lehkou kořenitostí. Vyrovnané ve všech složkách, poměrně dlouhé. Raritní vyjádření odrůdy, ukazující potenciál země při injekci zahraničního kapitálu.

 

Mé hodnocení: 92 bodů

 

 

 

Domaine Comps 2001 "Cuvée le Soleiller", Saint - Chinian AOC, Martin Comps

( červenec 2007 )


 

Barva višňové marmelády, sytá i v okraji. Dobrá viskozita, víno zanechává na sklence větší kapky. Velmi svůdná, komplexní a hluboká vůně - rybízová marmeláda, višně, sušené ovoce, karamel, pečená chlebová kůrka, vanilka, pepř, smrkové dřevo, pryskyřice, lehce kouř a uleželé maso. Na 14 procent obsahu alkoholu skvělá rovnováha všech složek v hřejivé chuti. Zprvu výrazný atak zajímavé hořčiny typu italského vína Amarone, podbarvená tónem lékořice. Syrah, obsažený v cuvée, dále dominuje tóny višní, fialky a pepře. Lehká stopa uzenosti. Skvělé pevné třísloviny, vynikající délka chuti. Pitelné již nyní, vykazuje však stále potenciál k dalšímu zrání. Velmi ušlechtilé, svůdné a barvité víno z méně známé apelace Languedocu.


Mé hodnocení: 90 bodů

 

 

 

Anwilka (Cabernet Sauvignon + Syrah aj.) 2005, Stellenbosch, Jihoafrická republika

( červen 2007 )


 

Černo - višňová barva, vynikající viskozita. Velmi robustní, atraktivní a skvostně komplexní vůně s dominancí koření a herbálních tónů. Chuť uvede překvapivě silný atak kořenitosti, který zatím trochu překrývá kvalitní ovocnost. Víno se na patře stále rozvíjí a má dlouhou aromatickou perzistenci, jíž vévodí vzrušující nasládlá hořčinka. Skvěle konstruované třísloviny spolu s mimořádně vysokým extraktem vína dávají příslib víceletého vyzrávání, které je aktuálně ještě doslova nutné. Víno je skvělým výsledkem ambiciózního úsilí o stvoření prémiového cuveé ve stylu velkých francouzských claretů.

 

Mé hodnocení: 96 bodů

 

 

 

Tempranillo Reserva 2001, "Museum Real", Cigales DO, Španělsko, Bodegas Museum

( květen 2007 )


 

Tmavě rubínová barva, plná i v okraji, dobrá viskozita. Velmi vzrušující vůně téměř likérové koncentrace - rumové pralinky, cedr, sladké dřevo, kyselé višně, anýz, činěná kůže, švestky (špendlíky). Dokonale provedené barikování, zpevňující lahodnou, barvitou ovocnost. Jemné, strukturované tříslo. Středně plné, vrstevnaté a velmi rafinované tělo s bohatými nuancemi koření a uzenosti, dlouhý závěr. Nadstandartní reserva, ukazující potenciál malého, méně známého regionu.

 

Mé hodnocení: 97 bodů

 

 

 

Shiraz "Stonewell" 1999, Barossa Valley, Austrálie, Peter Lehmann

( Duben 2007 )


 

Jiskrná, plná, purpurově krvavá barva, perfektní viskozita. Skvostně barvitá, masivně ovocná vůně (višně, švestkový džem, červený rybíz), zabalená do delikátní smetanovosti, kořeněná lékořicí, kávovým zrnem, pepřem, pomerančovou kůrou a dehtovými tóny. Vysoko nad hladinu vína ve sklenici vystupují kamenité a florální stopy. Chuť překvapivě jemná, skvěle vybalancovaná, mimořádně komplexní a velmi dlouhá. Káva, minerály, pepř, mentol, červené bobulové ovoce v marmeládové podobě. Vzrušující kyselinky. Víno i přes svůj věk stále prozrazuje solidní potenciál k dalšímu vyzrávání. Není levné, ale kvalita je s cenou ve férovém poměru.

 

Mé hodnocení: 96 bodů

 

 

 

Chateau Charron 2003, Premiéres Cotes de Blaye AOC, Bordeaux, Germain - Saincrit Vignerons

( březen 2007 )


 

Rubínově krvavá barva, sytá v celém spektru. Dobrá čirost i viskozita. Mladistvá, jadrná vůně s výrazným akcentem černého rybízu a tabáku, doplněná podtóny cedru, čokolády a minerálů (skořápky mušlí). Později vystoupí peckovité ovoce a stopy karamelu. Velmi citlivě provedené barikování. Celkově výrazně nadstandartní a sofistikovaný buket, který obvykle charakterizuje podstatně dražší vína. V chuti skvěle strukturované, zatím velmi pevné třísloviny, které se časem stanou příjemně nasládlými. Závěr je již nyní půvabně jemný a prozrazuje chuťovou budoucnost vína po jeho lahvovém vyzrání. Šťavnaté kyselinky, tóny černého rybízu, delikátního koření a minerálů. Špičkové víno, špičková adjustáž, těžko uvěřitelná cena.

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 

 

 

Sauvignon blanc 2006 "Cépage", mikulovská podoblast, Nové Vinařství Drnholec a.s.

( únor 2007 )


 

Jiskrná, světle zelenkavá barva, dobrá viskozita. Expresivní, řízná, velmi svěží vůně takřka "novozélandského" střihu - černý rybíz, květ černého bezu, výrazné citrusy (limeta, citron, náznakem i pomeranč), herbální tóny (šalvěj, nepatrný dotek kopřiv), po oteplení vystoupí jemné minerální stopy. Zvláštní projev chuti - zprvu se jeví poněkud tenkou, ihned však vzadu na patře rozkvete do výrazné chuti šalvěje, mandarinek, mandarinkové kůry a grepů. Jemné, na gram vyvážené a pro vína z produkce Nového Vinařství typicky šťavnaté kyselinky. Mimořádně zdařilá ukázka potenciálu moravského terroir pro kultivaci této oblíbené odrůdy. Za méně jak poloviční cenu nabízí atributy svého staršího bratra, Sauvignonu "Ardea" - bojovníka, který v roce 2005 pro Českou republiku získal historické vítězství na mezinárodní soutěži v Bruselu. Láhev je uzavřena skleněným uzávěrem "Vino Lok", který Nové Vinařství na náš trh uvádí jako vůbec první.

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 

 

 

Tannat Reserva "Don Próspero" 2004, Canelón Chico, Uruguay, Bodega Pizzorno

( leden 2007 )


 

Sytá ostružinová barva, bezchybná čirost, perfektní viskozita. Ve vůni skvostně koncentrovaná ovocnost širokého spektra, pro jihoamerická vína typická. Mistrovská práce s (francouzským) barikovým sudem (žádné náhražky - odřezky, piliny aj.) však v kontextu okolních zemí, zvláště v této cenové hladině, obvyklým standardem není. Spojení dřeva a vína je ukázkově citlivé. Svůdná kořenitost bohaté a stále se rozvíjející škály (pryskyřice, pánský parfém, kůže, káva, hřebíček a jemně cedr). Na patře hebké, vrstevnaté, s perfektně vyváženým poměrem ovocnosti a derivátů dubu. Sametově kořenitý závěr znamenité perzistence. Na tuto rázovitou odrůdu nezvykle oblé, nasládlé třísloviny, zachovávající přesto pevnou strukturu,která je příslibem kvalitního vyzrávání na lahvi nejméně po příštích 7 let. Tannat, houževnatý bojovník uruguayských barev, pro tentokrát v elegantním fraku a s nejlepšími mravy. Skvělá práce milého a skromného mistra Carlose Pizzorno za více než férovou cenu!

 

Mé hodnocení: 94 bodů