Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2008


 

 

Chateau du Bois Favereau 2004, Bordeaux AOC, J. J. Mortier

( prosinec 2008 )


 

Tmavě rubínová barva, dobrá jiskra i viskozita. Sympatická, vyvážená a na základní apelaci Bordeaux překvapivě finesní vůně s dobrým ovocným základem (třešně, rybíz) a citlivě provedeným barikováním. Cedr, lehká paprika, skořice. V chuti jadrné, živé a šťavnaté. Dobrá struktura suchých tříslovin, zralá ovocnost (čisté maliny, rybíz, třešně), jemné stopy kouře a lehká kořenitá škála v solidně dlouhém závěru. Víno je dobře pitelné již nyní, přesto vykazuje potenciál k dalšímu ležení s odhadovaným vrcholem cca v roce 2010. Poctivou kvalitou a chutností lehce zahanbí i některá ze základních vín třídy cru bourgeois. Ve své směšně nízké cenové relaci bude také jen těžko hledat adekvátního soupeře mezi víny domácí produkce.

 

Mé hodnocení: 86 bodů

 

 

 

Ryzlink vlašský 2007, ledové, Dolní Bojanovice, slovácká podoblast, Oldřich Kašík

( listopad 2008 )


 

Velmi viskózní víno jiskrné citrónové barvy. Při nalévání lehce zaperlí. Jemná, vyrovnaná, příjemně odlehčená, svěží a pobízivá vůně zprvu téměř "sektové" charakteristiky (zelená jablíčka, melounová marmeláda, citron, pomeranč, grep) při nárůstu teploty dále odhalí koncentrovanou esenci sušených meruněk a květový med. Na patře lze nalézt identické ovocné tóny, neobvykle čistě definované, šťavnaté, čerstvé a výrazné. Ryzlink vlašský si i ve vysokém stupni vyzrání obvykle zachovává pikantní kyselinky, díky nimž má toto víno s vysokým obsahem zbytkového cukru daleko do lepkavé, uspávající sladkosti. Zápory? Po dalším doušku zatoužíte nejvíce právě ve chvíli, kdy z tradiční české (trapně malé) 0,2 l lahvičky vydolujete poslední kapku...

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 

 

 

Saperavi 2005 barrique, Tsinandali, Gruzie, Teliani Valley

( říjen 2008 )


 

Tradičně skvostná ostružinová barva s purpurově - fialovým okrajem. Viskózní, nefiltrované, přesto s krásnou jiskrou. Finesní, výrazná a vyvážená vůně se šťavnatým ovocným základem (třešně, višně), doplněným sušenými švestkami, praženou kávou a vanilkou. Barikování je provedené zvláště umně a citlivě. V chuti je víno tělnaté, s vyzrálou ovocností rybízu a třešní a jemnou, skvěle integrovanou tříslovinou. Stopy pikantního pepře, závan mentolu, v dlouhém závěru vanilkovo - smetanová hladkost. Výrazný extrakt vína unese bez škod na celkové harmonii i lehce navýšený obsah alkoholu, víno je ohnivé a řízné. Moderní, osobité, pobízivé, krásné! Další skvělá ukázka potenciálu, který dřímá ve vinicích Gruzie a hlavně v jejích úchvatných révách, jsou - li, za finanční podpory silného západního investora, zpracovány vyspělou technologií.K mání za příznivou cenu ve vinotéce dovozce (Gedevani).

 

Mé hodnocení: 90 bodů

 

 

 

Pinot Noir 2006, "Chateau Pietro", Dealu Mare, Rumunsko, Domaine Viticole Franco - Roumain

( září 2008 )


 

Jiskrná světle rubínová barva s lehkým vodovým kroužkem při okraji, dobrá viskozita. Typický buket - jahody, třešně, višně, fialky, lehká kouřovost, vše zabaleno do krémové smetanovosti. Chuť ohromující hebkosti, strukturovaná, vyzrálá, postavená na tmavě červené ovocnosti, kterou doplňuje jemné koření a zpočátku i živočišná nota. Na 13,5% alkoholu nečekaně balancované! Lahodně kulaté, sametové, typické, noblesní a krásné! Nezapře fakt, že majiteli domény jsou burgundští vinaři z Beaune... Cena u dovozce (Kupmeto) téměř k smíchu!


Mé hodnocení: 90 bodů

 

 

 

Kerner 2006, kabinett, Sommeracher Katzenkopf, Franken, Německo, Winzerkeller Sommerach

( srpen 2008 )


 

Světle citronová barva se zelenkavými odlesky. Zářivé, viskózní, s lehkou perličkou po nalití. Plná, vyvážená, půvabná a delikátně sametová vůně s mohutným minerálním akcentem, vyzrálou ovocností (broskve, ananas), kořenitými notami a provokující ostrostí bylinného mýdla. Výrazná, kulatá, harmonická a velmi dlouhá chuť přináší stejné ovocné a minerální vjemy jako vůně. Lehký obsah zbytkového cukru, dobře vyvažovaného hravými, měkkými kyselinkami, činí víno báječně mazlivým. Kerner, kříženec Ryzlinku a Trolinského, odrůda nenárokující účast v elitním klubu genofondu vinné révy, občas dokáže v rukou německých vinařů vytvořit skutečně působivé víno. Skvělá cena.

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 

 

 

Crianza 2003, Jumilla D. O., Španělsko, Bodegas Casa de la Ermita

( červenec 2008 )


 

Rubínová barva s třešňovým okrajem, dobrá jiskra i viskozita. Svůdná, komplexní vůně s dominantním podílem terciárních aromat. Hezký ovocný základ (maliny, ostružiny, višně v jogurtu, jahodové pecičky) doplňuje neslazený kakaový pudr, topinka, dřevěná tříska, černé olivy, dehet, lak. Prázdná sklenka rozvine ještě noty uzených švestek a fermeže. V chuti tělnaté, ohnivé, výborně strukturované. Barvité kyselinky, pevné třísloviny, noblesní ovocné tělo doplněné prchavým mentolem a lékořicí. Lehká hořčina, která se houževnatě drží patra, ale nijak nekazí dojem ze závěru dobré délky. Víno je dobře pitelné již nyní, ale další archivací se ještě zjemní. Nevšední odrůdová skladba (Tempranillo / Monastrel / Cabernet Sauvignon / Petit Verdot), nevšední zajímavé víno!


Mé hodnocení: 90 bodů

 

 

 

El Principal 1999 (Cabernet Sauvignon), Valle del Maipo - Pirque, Chile, Valette Fontaine

( červen 2008 )


 

Krásná, intenzivní a hluboká višňově - černá barva s lehkým cihlovým odstínem v okraji. Velmi viskózní, nefiltrované. Silný sediment, tvořený obzvláště drobnými částicemi (jemný kal) - láhev je nutné ponechat delší dobu ve vzpřímené poloze a opatrně dekantovat. V mohutné vůni dominuje koncentrovaný černý rybíz, výrazný tón zelené papriky, hřebíček a vlhké kamení. V chuti je tělnaté, silné, bujné a ohromně kompaktní i přes vysoký obsah alkoholu a jadrných tříslovin. Vyzrálá ovocnost rybízu a třešní, káva, cedr, paprika. Šťavnaté, pikantní, s nádhernou kořenitě - minerální koncovkou. Víno má větší část života stále ještě před sebou! V Chile utěšeně přibývá vín kategorie "ultra premium", která si kladou ambice vstoupit do klubu elitních světových vín. Skutečná finesa se ale stále nachází jen příležitostně, a pak - tvrdě se platí. O to více milovníky potěší nečekaně přístupná cena El Principalu, která z něj ovšem na druhé straně učinila podpultové, prakticky nedostupné zboží. Firma Kupmeto dokáže čas od času dovézt do ČR pár exemplářů.

Mé hodnocení: 94 bodů

 

 

 

C. M. S. 2004, Columbia Valley, Washington, Hedges Family Estate

( květen 2008 )


 

Cuvée Cabernet Sauvignon / Merlot / Syrah. Velmi sytá třešňová barva. Viditelně nefiltrované, viskózní víno, tvořící na sklence četné drobné kapky. Neobvyklá, nebarikovaná, zajímavá, čistá a pobízivá "studená" vůně s převahou kyselých třešní a mentolu, rozvíjející dále noty višní, silné lékořice a v náznaku fialky. Po zahřátí uvolňuje výrazné čokoládové a kořenité stopy. Potřebuje citlivě provzdušňovat, neboť jeho alkohol je poněkud bujný. Chuť i přes tento fakt působí měkce a vyváženě, exponuje krásné pikantní kyselinky a hebkou strukturu vyzrálých tříslovin. I na patře jsou přítomny těkavé silice, vytvářející "chladný" dojem projevu vína. Šťavnatá ovocnost (třešně), lehce kouř, jemný, čistý kořenitý závěr výborné délky. Směšná cena.

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 


 

Pizzorno, Reserva 2002, Canelón Chico, Uruguay, Bodega Pizzorno

( duben 2008 )


 

Plná, zajímavá barva (kombinace rubínových, višňových, černých a cihlových odstínů), výtečná viskozita. Mohutný atak ovoce (s dominancí jahod), připomínající buket prvotřídního Pinot Noir z Bourgogne. Lehká mineralita, lesní tóny (podhoubí,jehličí), čokoláda. Znamenitě provedené barikování obohacuje vůni velmi delikátními stopami vanilky. Projev chuti je oproti vůni nečekaně jemný. Je primárně kořenitá (cedrové dřevo,čokoláda, vanilka, kůže) a velmi dlouhá. Půvabná kyselinka, jemné, čisté ovocné aroma v retronasálních receptorech. Víno má dobrý potenciál k archivaci pro příštích cca. 7 let a výborný poměr kvality a ceny. Odráží plně péči, která je v tomto maličkém rodiném vinařství produkci věnována.

 

Mé hodnocení: 90 - 91 bodů

 

 

 

Chateau Luchey - Halde 2003, Pessac - Léognan AOC

( březen 2008 )


 

Ostružinově - černá barva se světlejším okrajem, jiskrná. Tvoří četné malé kapky na sklence. Mimořádně koncentrovaná vůně černého rybízu a kyselých višní, podbarvená kakaem, kokosem, lékořicí, fialkami, silicí z borovice a jemným dotekem dubu. Přes své mládí je v chuti neuvěřitelně hebké, teplé a vrstevnaté. Svůdné tóny uzených švestek, čokolády, smetanovosti a kouře. Nádherně šťavnaté kyselinky, dlouhý závěr. Skvostné víno za solidní cenu, již zcela připravené k pití.

 

Mé hodnocení: 93 bodů

 

 

 

Chardonnay 2005, výběr z hroznů, Velké Pavlovice - Trkmanská, Radomil Baloun

( únor 2008 )


 

Citrónově zlatá barva, dobrá viskozita i jiskra. Výrazně kulatá vůně s nuancemi banánů, másla, avokáda, citrusů, vanilky a minerálů, ušlechtilá a jemná. Není časté, aby víno nabídlo stejné tóny i na patře. V tomto případě ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Aromatické složky obohacuje ještě herbální stopa rozdrceného listu černého rybízu. Víno má dlouhý, čistý závěr a solidní předpoklady pro lahvové zrání v horizontu cca 5 let. Krásný představitel odrůdy, která na konci minulého století málem dokázala unifikovat svět bílých vín a jejímuž pěstování se neubránily ani vinice České republiky. Víno v roce 2005 získalo jednu ze čtyř (českých) zlatých medailí na Concours Mondial Bruxelles a vybojovalo tak pro České barvy historický úspěch. I přes své veškeré soutěžní úspěchy však Radomil Baloun nemíní za budoucí zisky koupit celou Moravu a drží se dále své sympatické cenové filosofie.

 

Mé hodnocení: 92 bodů

 

 


Porto 1997, Late Bottled Vintage, Dow´s

( leden 2008 )


 

Rubínově - černá barva s fialovými odlesky při okraji. Dobrá viskozita i jiskra. Ve vyvážené naleželé vůni lze najít výraznou ovocnost v marmeládové podobě (višně, černý rybíz, pomeranče), podbarvenou fíky, čokoládou s vysokým procentem kakaa, lískovými oříšky a bylinnými tóny, přecházejícími až do terciárních "chemických" aromat. Bohatá, vrstevnatá a až na lehce vystupující alkohol velmi jemná chuť. Zaoblené třísloviny, jen nezbytně nutný obsah zbytkového cukru - téměř neobvykle nízký. Výrazné čokoládovo - marmeládové nuance, delikátní hořčinka v závěru dobré perzistence. Noblesní portské v dobrých letech.

 

Mé hodnocení: 89 bodů