Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2009


 

 

Riesling Brut, Mosel, Německo, Markus Molitor

( prosinec 2009 )


 

Světle zlatá barva se zelenkavými odlesky, perfektní jiskra, bohatá pěna. Pravidelné, vydatné a středně hrubé perlení vytváří krásnou korunku. Typická, přímá, svěží až pikantní ryzlinková vůně (grepy, kiwi), provoněná biskvitem a špetkou medu. Odlehčená, vyrovnaná, osvěžující, elegantní a šťavnatá chuť, postavená na citrusových plodech. Dobrá délka. Sekt, který jednoznačně vybočuje z řady nejen použitou odrůdou a místem původu.

 

Mé hodnocení (degustováno 09) : 89 bodů

 

 

 

Riesling 2004 "S. L. C.", ledové, Okanagan Valley VQA, British Columbia, Mission Hill

( listopad 2009 )


 

Okouzlující světle jantarová barva, dobrá jiskra a přirozeně vysoká viskozita. Nazrálá, skvostná, tučná vůně kompotovaných meruněk, pečených jablek, pomerančové kůry, medu a laku na nehty. V koncentrovaně ovocné chuti se stopami exotického koření hrají prim exluzivní kyselinky (pro kanadská ledová vína přímo archetypní charakteristika), díky nimž je víno i přes obrovský obsah zbytkového cukru dokonale odlehčené a svěží. Nádhera!! Sbíráno v noci při -12 stupních Celsia a cukernatosti 42 brix. 

 

Mé hodnocení: 95 bodů

 

 

 

Chardonnay 2002 "Goud", Haspengouw AC, Belgie, Wijnkasteel Genoels - Elderen

( říjen 2009 )


 

Sytá, jiskrná citronová barva, dobrá viskozita. Nezvyklá, osobitá vůně - černý rybíz, banány, bonbóny "Besip", marcipán, rozpuštěné teplé máslo, špetka vanilky, po zahřátí mandarinky. Při svém stáří překvapivě živé, mladistvého projevu. V chuti uhlazené, vyrovnané a poměrně silné, s hravými kyselinkami, nepatrně zastřenou ovocností (zelená jablka, mandarinky), připomínkou marcipánu a lehké vanilky, zakončené mírnou hořčinkou. Elegantní, osobité. Velmi zajímavý ambasador země, která oficiálně nemá vinařský průmysl a kde 18 hektarů pečlivě šlechtěných vinic zámku Genoels - Elderen představuje v podstatě kuriozitu, oceněnou samostatnou apelací...

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 

 

 

Chateau Grand Ormeau 2003, Lalande - de - Pomerol AOC

( září 2009 )


 

Sytá třešňová barva, střední jiskra (evidentně nefiltrováno), dobrá viskozita. Ušlechtilá, vyrovnaná, jemná a půvabná vůně s dobrým ovocným jádrem (černý rybíz, třešeň), svůdnými stopami tabáku a skořice a ještě ne plně integrovanými deriváty dubu. Sympaticky čerstvá a pobízivá chuť ohromí nečekaně jemnými tříslovinami (degustováno v roce 2009!), zralou ovocností (plody exponované ve vůni) a šťavnatými, živými kyselinkami. Víno je připravené k pití již nyní, přesto může bez obav strávit několik dalších let v archivu, což dle předpokladu přivede rovnováhu mezi ovocem a použitým bariquem k dokonalosti.

 

Mé hodnocení: 90  bodů

 

 

 

Amigne 2004, Réserve, Vétroz, Valais AOC, Švýcarsko, J. R. Germanier

( srpen 2009 )


 

Překrásná světle jantarová barva, skvělá jiskra, lehká perlička a vysoká viskozita. Mohutná a velmi lákavá vůně s výrazným dotekem dubu, který tóny karamelu a vanilky zajímavě doplňuje vpravdě tučnou, přezrálou ovocnost (pomerančový, hruškový a broskvový džem) ozvláštněnou záblesky citronu, zeleného čaje a medu. Chuti, která exponuje identické ovoce, dodává neobvyklou, sofistikovaně jemnou tříslovinovou kostru a kořenitost. Přes svou tělnatost a značný zbytkový cukr víno působí přímo étericky. Uhlazené, vyrovnané a ... úžasné!! Vzácná odrůda Amigne je podle dostupných poznatků stále živou památkou na někdejší římské osídlení kraje Valais.  

 

Mé hodnocení: 94 bodů

 

 

 

Chateau Musar red 2001, Bekaa Valley, Libanon, Gaston Hochar

( červenec 2009 )


 

Třešňová barva s dobrou jiskrou a cihlovým odstínem při okraji. Víno je viskózní a kreslí na skle velké kapky. Smyslná, v pravdě orientální vůně (cedr, růžové dřevo, kůže, pomerančová kůra, pepř, těžký arabský parfém, kakao, v pozadí marmeláda z bobulovin). V chuti nečekaně uhlazené, ale stále živé, teplé a krevnaté. Ušlechtile jemné třísloviny, bohatá škála kořenitosti, lehce upozaděná ovocnost (červené a černé bobuloviny), zvláštní nasládlý dojem z alkoholu, dobrá délka, vysoká finesa, stále patrné předpoklady pro další archivaci.

 

Mé hodnocení: 91 bodů

 

 

 

Heritage Hearth (porto styl) 2004, Vancouver Island, British Columbia, Kanada, Alderlea Vineyards

( červen 2009 )


 

Krásná sytě višňová barva s dobrou jiskrou. Vyrovnaná, uhlazená a prudce elegantní vůně s vyzrálým charakterem (rozinky, třešňová a višňová marmeláda, čokoláda, tabák, skořice a citlivě integrované dřevo). Lahodná, živá, štavnatá a dlouhá chuť třešňové a ostružinové marmelády zabalená do kakaových tónů a velmi jemných strukturovaných tříslovin s patrnou minerální koncovkou svou vyvážeností (při standartních 19% alkoholu) hladce poráží zástupy běžných, obvykle poněkud hrubozrných portských. Vyrobeno modifikovanou metodou - kvašení není zastaveno přidáním vinného destilátu (tomu brání kanadská legislativa), nýbrž mošt je docukrován a prokvašen až na finální obsah alkoholu zvláště odolnou kulturou kvasinek. Rarita z malého rodinného podniku, požívající v rodné zemi značné úcty.


Mé hodnocení: 91 bodů

 

 

 

Gewürztraminer 2005, GPC Machtum Göllebour, Moselle Luxembourgeoise AOC, Caves de Grevenmacher

( květen 2009 )


 

Jiskrná zlatá barva, velmi dobrá viskozita. Elegantní, přitažlivá, sytá a již nazrálá vůně okouzlující harmonie. Bezprostředně po nalití do sklenice víno uvolní výraznější minerální noty, následované ovocnými tóny hruškového džemu, liči, zralých broskví, náznakem ananasu a pomeranče, jemnou vůní růží, vanilky a indického koření. Na patře hluboká ovocná struktura a lehký zbytkový cukr evokují šťavnatou chuť přezrálého ovoce (hrušky, broskve), provoněnou špetkou zázvoru. Výborná perzistence, mimořádná vyrovnanost, vysoká třída! Sláva Tramínu, který se neomrzí!

 

Mé hodnocení: 92 bodů

 

 

 

Ortega 2005, Trockenbeerenauslese, Pfalz, Německo, Gebrüder Anselman

( duben 2009 )


 

Víno zaujme již svým výjimečně krásným vzhledem - olejnatou konzistencí, skvělou jiskrou, odstíny barvy v rozpětí od sytě citronové při okraji až po světle jantarovou v menisku. V čisté, snadno čitelné a téměř "tučné" vůni dominuje esence sušených meruněk, podbarvená lučními květy a květovým medem. Při výraznějším zakroužení sklenkou vystoupí tóny pomerančové marmelády a opražených mandlí. První kontakt s jazykovými papilami evokuje chuť přezrálých šťavnatých pomerančů, jež se mísí s meruňkovou marmeládou a stále na patře "pracuje". Skvělé kyselinky toto hedvábně hladké víno přímo nadlehčují a předznamenávají jeho solidní potenciál pro další vyzrávání. Skvělá práce!

 

Mé hodnocení: 93 bodů 

 

 

 

Chateau Beausejour " Clos Eglise " 2003, Montagne - Saint Emilion AOC

( březen 2009 )


 

Hluboká, krásná rubínovovo - purpurová barva. Víno na sklence zanechává velké a četné kapky. Ve skvostné vůni nalezneme masivní tóny černého rybízu a višní, doplněné širokou škálou koření (parfém z exotických dřev, nová kůže, fialkové pastilky, mentol, lékořice a další prchavé látky na bázi silic) a dotekem minerality (prašná polní cesta, vlhká zemina). V souladu s mládím vína dominují chuti zatím pevné a suché třísloviny, ale tělo vykazuje značnou komplexnost aromatických látek, které se zráním dále rozvinou a zesílí. Velmi citlivě provedené barikování. Celkově výrazně minerální, alkalický projev téměř "španělského" střihu. Půvabný závěr je plný prchavých nuancí delikátního koření. Nádherné víno s potenciálem zrání nejméně pro příštích 9 let. Na Bordeaux velmi příznivá cena.

 

Mé hodnocení: 89 bodů

 

 

 

Sauvignon blanc 2008 "Clocktower", Marlborough, Nový Zéland, Wither Hills Vineyards

( únor 2009 )


 

Velmi světle citronová až vodová barva, jiskrné, viskózní, lehce zaperlí. Na novozélandský Sauvignon nezvykle decentní, avšak skvěle šťavnatá, svěží, lákavá a vyrovnaná vůně s dominantními citrusy (limeta, citron, bílý grep) a angreštem v pozadí. Jemný křís křemene. Při pozvolném nárůstu teploty ve sklenici přechází do nevtíravé vůně broskví a tropických plodů. Kyselinky vedou pikantní, doslova pichlavou chuť, opět neobvykle odlehčenou, ale skvostně ovocitou (grep, angrešt). Ta se na patře drží velmi dlouho a je protkána subtilními minerálními tóny. Tento skvělý, zábavný a uhlazený elegán žije sice trvale na Novém Zélandu, ale své každoroční prázdniny patrně nejraději tráví ve francouzském Sancerre.


Mé hodnocení: 91 bodů

 

 

 

Reserva Viñas Viejas 2001, "Gran Feudo", Navarra DO, Španělsko, Julian Chivite

( leden 2009 )


 

Téměř neprůhledná černá barva s krásným třešňovým okrajem. Jiskrné, viskózní. Koncentrovaná vůně jahod, třešní, višní a ostružin, doplněná tóny skořice, čokolády, teplého másla, vanilky, pečené chlebové kůrky a grafitu. V chuti zaujme pozoruhodně jemná a vrstevnatá struktura se skvěle integrovanými tříslovinami, které však stále prozrazují další potenciál k zrání v kratším horizontu. V chuti hledejte třešňový džem a lesní ovoce, špetku pomerančové kůry a kakaa, lehké dubové tóny a mírnou, příjemnou hořčinku. Tato Reserva je dnes již klasickým ambasadorem oblasti, které svět dlouho nevěřil více než jen vyhlášené rosé. O to více překvapí stále velmi příznivá cena.

Mé hodnocení: 91 bodů