Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2010


 

 

Chateau Haut - Bages Monpelou 2005, (Cru bourgeois supérieur), Pauilac AOC

( prosinec 2010 )


 

Nádherná višňově-červená barva se sytým červeným meniskem, jiskrná. Elegantní, harmonická a svůdná vůně kakaa, čokolády, vanilky, pečené kůrky, masa a sojové omáčky nad dobrým ovocným základem višní a rybízu. Na Pauilac již překvapivě přístupné, dobře vyzrálé třísloviny, vytvářející znamenitou kostru pro živou chuť tmavého lesního ovoce, podbarvenou výraznou mineralitou. Delší závěr s kořenitými notami. Tohoto povedeného představitele prominentního ročníku je možno vychutnat již nyní, ale ještě lépe uložit na příštích pár let.

 

Moje hodnocení (degustováno 10/10) : 91 bodů

 

 


Tokaji Aszů 5 puttonyos 2004 "Hattyús", Maďarsko, Disznókö

( listopad 2010 )


 

Zářivá slámově žlutá barva s perfektní jiskrou, olejnatá struktura. V nose mazlivě hebké, plné meruňkové marmelády a bílých květů, se špetkou vosku a vanilky. Později se objeví i decentní tóny medu, kávy a chlebovinky. Na patře ohromně hladké a vláčné, živé kyselinky jsou ve skvělé rovnováze s cukry a slibují potenciál k další (delší) archivaci. Štavnaté chuti meruňkového kompotu a čerstvých mandarinek se jen ztěží odolává, korek můžete zahodit hned po otevření lahve! Vydařený reprezentant tzv. reduktivního stylu, výrobní techniky importované francouzsko - švýcarskými investory, jejíž zavádění onehdy třáslo základy doslova celého Maďarska a vzbuzovalo nacionalistické vášně. Dnes oba výrobní přístupy existují v poklidné symbióze, ke štěstí milovníků tohoto evropského vinařského klenotu.

 

Moje hodnocení (degustováno 10/10) : 92 bodů

 

 

 

Bettina Lobkowicz Brut, mělnická podoblast, Vinné sklepy J. Lobkowicze

( říjen 2010 )


 

Zářivá světle zlatá barva, bohatá pěna střední hrubosti a perzistence, vydatné hrubší perlení a vcelku pravidelná korunka. Typická, svěží ryzlinková vůně (limeta, citrusy, lehká "uzenost", med, po zahřátí až broskve), jemná a čistá. Štavnatá, osvěžující a středně dlouhá chuť limet a grepů. Včetně adjustáže velmi povedené víno.

 

Moje hodnocení (degustováno 06/10) : 88 bodů

 

 

 

Gewürztraminer 2009, kabinett, Ramsthaler St. Klausen, Franken, Německo, G. & R. Baldauf

( září 2010 )


 

Nádherná, zářivá, jiskrná, světle citrónově - zelenkavá barva. Přes prvotní podchlazení se ze sklenice přímo drala intenzivní vůně růží a orientálních olejů, kterou se zahříváním prostupovaly tóny tropického ovoce (silně přezrálé kiwi, liči, mango), aniž by buketu chyběla svěžest. V chuti bylo francky suché, silné a svěží, s vláčnou strukturou jemných, ale živých kyselin, perzistentní, pobízivé, lahodné. Jaká radost pít Tramín, který neospává a je nadto takový k dispozici již několik ročníků za sebou!

 

Moje hodnocení (degustováno 07/10) : 90 bodů 

 

 

 

Rulandské šedé 2009, pozdní sběr, Malé Žernoseky-Na Dobraji, lit. pod., Vinařství sv. Tomáše

( srpen 2010 )


 

Světle zelenkavá jiskrná barva, mírná perlička. Živá, svěží, typická, krásná vůně zralých pomerančů a hrušek s dosud patrnými kvasnými tóny a dosti výraznou mineralitou. Lehká kořenitost nabírá na intenzitě se zahříváním vína. V chuti plné ovoce, kulaté, svěží, poměrně tělnaté (14% alkoholu) a výborně vyvážené. Decentní obsah zbytkového cukru jen podtrhuje štavnatou lahodnost chuti tohoto znamenitého vína; dotek skořice je jí tečkou. Zdeněk Vybíral, zachránce vinařské tradice Malých Žernosek vyrábí svá vína v neuvěřitelných podmínkách sotva jedno desetiletí, ale přinejmenším v Rulandském šedém již kraluje litoměřické podoblasti...

 

Mé hodnocení (degustováno 06/10) : 88 bodů

 

 

 

Reserva 2006, Douro DOC, Portugalsko, Quinta de Fafide (M&S)

( červenec 2010 )


 

Jiskrná tmavě rubínová barva, dobrá viskozita. Sametově hladká, živá vůně je zkapalněnou esencí lákavého zmrzlinového poháru - zralé lesní plody na vanilkovém krému, zakápnuté karamelem, poprášené kakaovým pudrem a dekorované lékořicí. Víno lahodí patru perzistentní vrstevnatou chutí znamenitě strukturovanou vyzrálými tříslovinami, plnou hravých kyselin štavnatého lesního ovoce a korunovanou koncovkou kávy a grafitu. Douro, slavné království portského, již dlouho dokazuje potenciál i pro charakterní (suchá) červená vína. Společnost Marks & Spencer zase citlivý nos na osobité producenty.

 

Mé hodnocení (degustováno 12/09) : 92 bodů 

 

 

 

"Cult" Brut, Moselle Luxembourgeoise AC, Lucembursko, Les Domaines de Vinsmoselle

( červen 2010 )


 

Půvabná zlatá barva s výrazným měděným nádechem. Dobrá jiskra, bohatá středně hrubá pěna, vydatné drobné řetízky a pravidelná korunka. Ovocné tóny sladkých jablek, hrušek a červeného rybízu, svůdně podbarvené krémovostí jablečného koláče dominují i jemné, štavnatě svěží a dlouhé chuti. Elegantní, povedený Crémant. Cuvée sestává především z Pinot Noir.

Mé hodnocení (degustováno 04/10) : 89 bodů

 

 

 

Ryzlink rýnský 2007, pozdní sběr, Vetlá - Sovice, litoměřická pod., Lobkowiczké zám. vin. Roudnice

( květen 2010 )


 

Víno poutá již na pohled zářivou citronovou barvou, perfektní jiskrou a vysokou viskozitou. Koncentrovaná vůně meruněk a ananasu, doplněná jemnými tóny jogurtového krému, čerstvě upečené máslové drobenky, včelího vosku a sotva znatelného petroleje má doslova dezertní, přezrálý charakter a mate tak poněkud očekávání vzešlá z informací uvedených na etiketě. Stejným dojmem působí i chuť, ve které člověk instiktivně, avšak marně hledá výraznější zbytkový cukr a jejíž krásné živé kyselinky lichotí patru opravdu dlouho. Od prvního setkání v roce 2002 mě každý nový ročník ryzlinku ze Sovice opakovaně přesvědčuje o své extratřídě - bylo pro mě proto zvláštním potěšením otevřít tento naposled uvolněný právě v době, kdy se stávám sousedem mimořádné vinice i sklepů, kde její úrodu zpracovávají... Vivat Roudnice!!

 

Mé hodnocení (degustováno 04/10) : 92 bodů

 

 

 

Cuvée Bertrand 2006, Langenlois - Kamptal, Rakousko, Schloss Gobelsburg

( duben 2010 )


 

Sytě rubínová barva s červenými odlesky a střední jiskrou. Elegantní kouřovo - uzená vůně s dobrou ovocností višní, ostružin, malin a třešní po čase zaplní sklenici ještě tóny kakaa a kávy. Chuť je mírně svalnatá alkoholem, avšak stále vyrovnaná. Živé kyselinky lehce nezralých lesních plodů, jemné strukturované třísloviny a dobrá délka s příjemně natrpklou, uzenou koncovkou, to jsou atributy chuti tohoto povedeného vína, které má stále pár let života před sebou a neokázale dokazuje, že dobrá červená vína se dají vyrábět i v našich klimatických podmínkách.

 

Mé hodnocení (degustováno 02/10) : 89 bodů

 

 

 

Ryzlink rýnský 2006, pozdní sběr, Liběchov - Budyně, mělnická podoblast, Školní statek Mělník

( březen 2010 )


 

Zlatá barva se zelenkavými odlesky, lehkou perličkou a solidní jiskrou. Pro naši oblast výjimečný styl vůně doslova německého střihu - grep, broskev, ananas, provoněná medem, petrolejem a zcela mimořádně exponovanou mineralitou. První kontakt s papilami vyvolává klamný dojem nasládlosti, ocelová kyselinka jím ihned projede jako břitva... Čistá ovocnost grepu, výrazná mineralita, výborná délka. Kdyby bylo tradičním produktem Mosely suché, vypadalo by jistě takto. Zapadlý drahokam, cena k smíchu...

 

Mé hodnocení (degustováno 08/09) : 90 bodů

 

 

 

Koshu 2007 "Cuvée Misawa", Toriibira vineyard, Katsunuma - Yamanashi, Japonsko, Grace Winery

( únor 2010 )


 

Třpytivá, velmi světlá stříbřitá barva. Elegantní vůně kombinující decentní ovocnost (hrušky, vodní meloun), výrazné minerální noty, dotek kouře, karamelu, květového medu a heřmánku. Osvěžující delší tělo staví na pevných, avšak ušlechtilých kyselinkách, vysoké mineralitě a ovocnosti nezralých mandarinek a melounu. Svým distingovaným, leč vesměs neutrálním projevem silně připomíná vína odrůdy Chasselas ze švýcarských Grand Cru poloh Lavaux.

 

Mé hodnocení (degustováno 11/09) : 91 bodů

 

 

 

Sauvignon blanc 2008, VOC, Dobšice - U Hájku, znojemská podoblast, Vinařství Lahofer

( leden 2010 )


 

Velmi světlá až stříbřitá barva, výborná jiskra. Typická, vysoce svěží a atraktivní vůně angreštu s lehkou notou šalvěje; nezadá si s novozélandskými příbuznými. V chuti grandiózní ovocnost čerstvě vymačkaných grepů a angreštu, protknutá kyselinkou, která rozežere jazyk stejně rychle jako nezralé kiwi a nutí dolévat lahev, dokud není prázdná. Je to jen pár měsíců, co jsem byl přesvědčen, že znojemský Sauvignon se za Ardeu Nového Vinařství nedostane... Být lékařem, doporučoval bych závislým na heroinu místo Subutexu toto!

 

Mé hodnocení (degustováno 07/09) : 91 bodů