Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Na návštěvě u sousedů - Lobkovizcké zámecké vinařství Roudnice nad Labem


 

Kdybych snad někdy v budoucnu musel změnit práci, prodejním zástupcem pořekadla "kovářova kobyla chodí bosa" bych se mohl stát i bez konkurzu. Už několik let jsem občanem Roudnice nad Labem, ale veškeré zázemí zdejšího vinařství, na jehož vína jsem tolik pyšný a na jehož vinicích jsem kdysi také okusil, jak náročná je práce vinohradníka a jak zranitelné jsou její výsledky v rukou přírody, jsem si prohlédl teprve nedávno. Navíc impuls k této výpravě musel vzejít od mého filharmonického kolegy, tubisty Karla Malimánka, který se do Roudnice a Žernosek vypravil na nákupy tekutých pokladů.

 

Sklad a lahvovna jsou mi důvěrně známé, setkává se s nimi každý, kdo do vinařství zavítá nakoupit víno. V dalších rozměrných prostorách podzemí smutně chátrajícího zámku, mezi ocelovými tanky z dob minulých i těmi novějšími jsem se však ocitl poprvé. Jakkoli víno v souladu se současnými výrobními přístupy kvasí v těchto nablýskaných monstrech, ani galerii krásných sudů zde nemají pro okrasu. Neslouží jen pro červená vína - i vína bílá před lahvováním nějaký čas v neutrálních sudech odpočívají a dostávají se na trh teprve když manželé Podrábští, vládci zdejšího království a skuteční mistři svého řemesla usoudí, že vína jsou v perfektní formě. Tento přístup je v dnešní době již poměrně ojedinělý a každé nové víno z Lobkoviczkého zámeckého vinařství jen potvrzuje, jak moc je správný. Měli jsme to štěstí, že nás vinařstvím provedla sama paní sklepmistrová - dozvěděli jsme se tak mnoho zajímavostí z úst nejpovolanějších. Pro úplnost je potřeba doplnit, že hrozny se lisují a červená vína nakvášejí v provozu, ktery má vinařství přímo na úpatí vinohradu Sovice. Z něho a ze sousedních pozemků svážené hrozny jsou tak skutečně urychleně zpracovány. 

 

Prohlídka vinařství sice příliš času nezabere, ale dojmy ale z paměti hnedtak nevymažete. Dojeďte si pro ně také!