Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2011


 

 

Pinot noir 2009, výběr z hroznů, Malé Žernoseky - Na Dobraji, litoměřická pod., Vinařství sv. Tomáše

( prosinec 2011 )

 


 

Jiskrná světle červená barva s cihlovým lemem a charakteristickým vodovým kroužkem na obvodu. Typická, elegantní vůně lesního ovoce, doplněná citlivým dotekem dubu z pobytu ve starších sudech barrique. Totéž dominuje krásně kulaté, vyvážené chuti výborné délky, zakončené příjemnou hořčinkou pečené chlebové kůrky. Další ročník dost možná nejlepšího Pinotu v Čechách, který vyrábí ten nejskromnější vinař v těch nejskromnějších podmínkách. Nakonec, přijedte se přesvědčit sami... Bravo, pane Vybírale!

 

Moje hodnocení (degustováno 11/11) : 88 bodů

 

 

 

Tannat 2007, Florina, Macedonia, Řecko, Alpha Estate

( listopad 2011 )Překrásná temně ostružinová barva se sytým zářivě purpurovým okrajem a standardní jiskrou. Bohatá vůně ostružin, borůvek a višní je doplněná tóny bylinek, vanilky, toastu, později vystoupí též stopy kávy. Pevná struktura tříslovin zatím vyžaduje ještě pár let vyzrávání v lahvi, ale ovocnost tohoto silného, avšak dobře vyváženého vína je již dobře rozvinutá (višně, ostružiny). Živé kyselinky archivační potenciál jen potvrzují. Tannat, tažný kůň Uruguaye s kořeny v jihozápadní Francii je na vinicích v Řecku vskutku neobvyklým hostem, o to více výsledek odvážného kroku jednoho z čelních vinařství současné moderní řecké vinařské scény potěší.

 

Moje hodnocení (degustováno 08/11) : 90 bodů

 

 

 

Gran Reserva 2004 "Conde Galiana", Catalunya DO, Španělsko, La Vinicola de Gandesa

( říjen 2011 )


 

Sytá a jiskrná tmavě rubínová barva s lehce cihlovým tónem v okraji. Čerstvé lesní ovoce s výrazným dotekem dubu, cedrového dřeva, lékořice, staré kůže a bylinek. Pevně stavěná chuť s nečekanou živostí a šťavnatostí, exponující stejné atributy. Lahodné potěšení snadno dostupné i pro sólohornistu České filharmonie. Viva Espaňa!

 

Moje hodnocení (degustováno 07/11) : 90 bodů

 

 

 

Silvaner 2009, Kabinett, Nordheimer Kreuzberg, Franken, Německo, Weingut Wischer

( září 2011 )


 

Krásná světle zlatá barva se zelenkavými odlesky a perfektní jiskrou. Svěží vůně citrusů (především grepů), decentní luční květy, minerální noty. Po zahřátí dále zralá jablíčka, med a lehká kořenitost. Svěží, živá chuť dobré délky těží z čisté ovocnosti grepů a vytváří dojem přímo etérické lehkosti. Franky jsou jedinou vinařskou oblastí Německa, kde korunu krále bílého vína přebírá od Ryzlinku rýnského Sylvánské. Každý další odtud přivezený vzorek, přes nespornou kvalitu místních Ryzlinků, potvrzuje pravdivost tohoto tvrzení. Ostatně, najít v této oblasti průměrné víno je dnes sysifovský úkol...

Moje hodnocení (degustováno 07/11) : 89 bodů

 

 

 

Champagne AOC, Brut Souverain, Henriot

( srpen 2011 )


 

Bohatá středně hrubá pěna, vydatné hrubší perlení. Delikátní a elegantní vůně lískových oříšků, citrusů a koření, minerality, máslových sušenek a později jablíček pečených v medu. Lahodné a jemné, ovocité s lehkou kořenitostí, s nádherně balancovanými kyselinkami, solidně dlouhé. Cuvée chutná nezvykle dobře i když z něj vyprchají veškeré bublinky.


Moje hodnocení
(degustováno 06/11) : 89 bodů

 

 

 

Merlot 2009 "Boycat", Mc Laren Vale, Austrálie, Alchemy SA (pro M&S)

( červenec 2011 )


 

Hluboká tmavě červená barva se standardní jiskrou, víno je evidentně nefiltrované. Výrazná vůně cherry a švestek s dotekem bylinek, pečené chlebové kůrky a později i decentních živočišných not. Chuť má pouze střední plnost, nižší než jakou by člověk po dojmu z vůně očekával, osloví však krémovitou konzistencí s jemnými tříslovinami a plnou ovocností švestek, jíž opět probleskují bylinné a kouřové stopy. Je nutné dobře temperovat, složka alkoholu má při vyšší teplotě jen krůček k převzetí nadvlády nad chutí tohoto povedeného vína. 

 

Moje hodnocení (degustováno 05/11) : 88 bodů

 

 

 

Rulandské šedé 2009, výběr z hroznů, Lovosice - Pod Lovošem, litoměřická pod., Žernosecké vinařství

( červen 2011 )


 

Jiskrná světle citrónová barva, mírná perlička. V lákavé a svěží vůni se nejprve objeví decentní noty lískových oříšků s bohatou ovocností sladkých jablíček, mandarinek, hrušek, které s postupujícím ohříváním vína je doplňují medové a kořenité tóny. V chuti je víno pevné, silné a živé, s hravými kyselinkami v dobré rovnováze s mírným zbytkovým cukrem. Celkovou svěžest tohoto znamenitě ovocitého vína podtrhuje jemná grepově - oříšková hořčinka.

 

Mé hodnocení (degustováno 04/11) : 88 bodů

 

 

 

Monte vide eu 2005 (Tannat/Merlot/Tempranillo), Montevideo, Uruguay, Bodega Bouza

( květen 2011 )


 

Mimořádný potenciál tohoto vrcholného vína čelního vinařství Uruguaye je patrný již při pohledu na jeho nádherně zářivou sytou barvu zralé višně a obdivuhodnou viskozitu. Masivní, přesto velmi elegantní a harmonická vůně bohaté palety černého ovoce s notami vanilky, kávy a dalšího koření evidentně ještě zdaleka nevydala všechna svá tajemství. Taktéž hluboká a dlouhá chuť těžící z koncentrované ovocnosti vsazené do kostry stále pevných, avšak dobře vyzrálých sladkých tříslovin, citlivě orámovaná dubem, má ještě hodně před sebou. Večer ve společnosti tohoto nektaru je svátkem! Dotažené k ideálu i stran adjustáže...

 

Mé hodnocení (degustováno 05/10) : 95 bodů 

 

 

 

Riesling 2008, pozdní sběr, Dobšice - Ke Křídlůvkám, znojemská podoblast, Vinselekt Michlovský

( duben 2011 )


 

Jiskrná zlatá barva. Mazlivě hebká a kulatá vůně květového medu, pomeranče a grepu s notami skořice a decentní minerality. Kořenité a bylinkové tóny nad ovocnou bází přezrálých meruněk v elegantní chuti střední délky s moravsky uhlazenými, přesto příjemně štavnatými kyselinkami. Mimořádně lahodí i cenou...

 

Mé hodnocení (degustováno 02/11) : 88 bodů

 

 

 

Pinotage 2009 "Barista", Western Cape, Jižní Afrika, Val de Vie

( březen 2011)


 

Tmavě malinová barva s dobrou jiskrou a viskozitou. Velmi výrazné tóny čokolády,
pražených kávových zrnek, karamelu a bílé kávy nad hutnou ovocností borůvek, višní
a švestek v lehce prvoplánové, přesto však velmi atraktivní vůni. Identické atributy hledejte
i v chuti značné síly a solidní délky s kostrou příjemně nasládlých tříslovin. Nehraje si
na Chateau Lafitte, ale při zhruba 60krát nižší ceně bude v segmentu obecně prostých vín
příjemným překvapením i pro zkušené milovníky. Oceňuji též vtipně jednoduchou, efektní adjustáž.

 

Mé hodnocení (degustováno 02/11) : 89 bodů

 

 

 

Chateau Beau - Site 2005 (Cru bourgeois supérieur), Saint - Estéphe AOC

( únor 2011 )


 

Atraktivní višňově - ostružinová barva s tenkým vodovým kroužkem na menisku, jiskrná. První vjemy vůně - čokoládové tóny a dřevo vystřídá zemitá mineralita se špetkou kouře a zatím lehce stydlivá ovocnost. V chuti je víno velmi elegantní, dlouhé, plné a barvité, převážně kořenité s tušeným ovocným základem rybízu až borůvek v pozadí. Třísloviny jsou dosud pevné, ale pro svou vyzrálost danou excelentním ročníkem již připouští ochutnávku. Skvělé víno, které si žádá ještě nějaký čas.

 

Mé hodnocení (degustováno 11/10) : 91 bodů

 

 

 

Sylvánské zelené 2009, pozdní sběr, Vetlá-Sovice, lit. podoblast, Lobkowicz. zám. vin. Roudnice n/L

( leden 2011 )


 

Jiskrná světle zlatá barva se zelenkavými odlesky. Ihned po nalití vína vystoupí ze sklenice silný minerální, zemitý tón, který uvede velmi sympatickou a neobvykle barvitou vůni čerstvě posečeného lučního kvítí, citrusů, náznakem snad i jahod (ovocnost připomíná koktejl vůně bonbónů LIPO) a špetky květového medu. Chuť střední délky a intenzity nezapře dobře vyzrálé hrozny, příjemnou ovocnost s převahou citrusů a poměrně živé kyselinky - tedy atributy, které u Sylvánského nebývají standardem. Sovice v případě tohoto znamenitého vína, jako již nesčíslněkrát v minulosti, utvrzuje svůj statut zcela výjimečného českého vinohradu.

 

Moje hodnocení (degustováno 11/10) : 88 bodů