Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2014


 

 

 

Ryzlink rýnský 2013, zemské, Mělník - Klamovka, mělnická pod., Vinařství Vilém Kraus

( prosinec 2014 )


 

Světle citronová barva se zelenkavými reflexy, lehkou perličkou a dobrou jiskrou. Poměrně expresivní a velmi typická vůně exponuje košík citrusů, minerální tóny, meruňky a náznakem benzín. V chuti nádherné grepy, limetky, meruňky a hodně minerality. Skvělé kyselinky, dlouhá koncovka. Skvostný ryzlink německého stylu.

 

Moje hodnocení (degustováno 09/14) : 91 bodů

 

 

 

Tramín 2013, kabinet, Lovosice - Pod Lovošem, litoměřická pod., Žernosecké vinařství

( listopad 2014 )


 

Světle zlatá barva, dobrá jiskra. Jemná a typická vůně růžových lístků, liči a zázvoru. V chuti je živé, poměrně svěží, lehce kořenité, s nápadnou koncovkou stolních hroznů muškátového typu. Klasický představitel odrůdy, v krásně vylehčené a neospávající podobě.

 

Moje hodnocení (degustováno 10/14) : 87 bodů

 

 

 

Chateau Grand Corbin 2008, Saint-Emilion Grand Cru Classe AOC

( říjen 2014 )


 

Tmavě granátová až višňová barva s dobrou jiskrou a náznakem cihlového odstínu v menisku. Atraktivní vůně višní, rybízu a brusinek je podtržena tóny fialek, kakového pudru, cedru a surové kávy. Chuť solidní délky je elegantní, nápadně slaná, s bohatým ovocným tělem (především brusinky), kořenitými notami kávy a skořice, lehce připálenou koncovkou a ohlazenými, stále však patrnými tříslovinami. Krásné a klasické.

 

Moje hodnocení (degustováno 09/14) : 90 bodů

 

 

 

Sauvignon 2013, kakovostno vino ZGP, Štajerska, Slovinsko, Bogomir Valdhuber

( září 2014 )


 

Jiskrná zelenkavá barva. Jemná a komplexní vůně tymiánu, šalvěje, černého bezu, trávy, bílého ovoce, s náznakem kouře. Svěží a poměrně dlouhá chuť s pevnou kyselinkou, krásným koktejlem citrusů a lehkou sladko/hořkou koncovkou alkoholu.

 

Moje hodnocení (degustováno 07/14) : 89 bodů

 

 

 

Plavac mali 2008 "Ivan Dolac", vrhunsko vino, Hvar, Chorvatsko, PZ Svirče

( srpen 2014 )


 

Granátově-višňová barva s pěknou jiskrou. Lehce divoká a osobitá vůně zeminy, tymiánu, rozmarýnu, toastu, kakaa, dřeva a pěkného lesního ovoce se po odvětrání vyvíjí až k tónům džemu a rozinek, ale vyžaduje kontrolu teploty vína kvůli bujnějšímu alkoholu, který se prosazuje i na patře. Chuť je spíše lehčí, minerální, mírně slaná, s pevnými tříslovinkami, naznačeným marmeládovým ovocem, připálenou chlebovou kůrkou a bylinkami. Stylem připomíná řecká vína.

 

Moje hodnocení (degustováno 02/14) : 89 bodů

 

 

 

Riesling 2012, kabinett, Radebeuler Goldener Wagen, Sachsen, Německo, Weingut Hoflössnitz

( červenec 2014 )


 

Zářivá zelenkavá barva, dobrá jiskra. Svěží a odlehčená klasická vůně (citrusy, zelená jablíčka, bylinky, závan benzínu). Chuť dobré délky se nese ve stejném duchu, v koncovce je zajímavě slaná.

 

Moje hodnocení (degustováno 03/14) : 87 bodů

 

 

 

Svatovavřinecké 2012, zemské, Čechy, Vinařství Podrábský

( červen 2014 )


 

Hezká a zářivá rubínovo-purpurová barva s dobrou jiskrou. Přestože víno odpočívalo ve vícekrát použitém a navíc vypařeném barikovém sudu pouhé dva měsíce, dotek dřeva se v jeho vůni projevuje dosti výrazně (avšak sympaticky). Druhý den dřevo ustoupí a zvýrazní se zprvu lehce překrytý odrůdový projev vína. Ovocnost višní a švestek doplňuje výrazný tón mléčných karamelových bonbónů, mléčné čokolády a jemný dotek kouře. Chuť má výbornou strukturu s pěknými kyselinkami, dobrou délku a krásnou rovnováhu ovoce a dřeva. Jde o první ročník uvolněný ze soukromého vinařství pana Jana Podrábského, které v centru Roudnice nad Labem vybudoval po svém odchodu z čela Lobkowiczkého zámeckého vinařství(po 44letech). Tento velmi nadprůměrný Vavřinec, jakož i další ochutnané vzorky, je věcným stvrzením mimořádně potěšující skutečnosti, že víno nezaměnitelného rukopisu tohoto vinařského mistra bude (nejen) náš kraj těšit ještě po mnoho let!

 

Moje hodnocení (degustováno 02/14) : 88 bodů

 

 

 

Tramín červený 2012, výběr z hroznů, Velké Pavlovice - Nadzahrady, velkopavlovická podoblast, Morava, ŠSV Velké Pavlovice

( květen 2014 )


 

Zlatavá barva se standardní jiskrou, dobrá viskozita. V typické a živé vůni lze nalézt například růžový olej, pomerančový džem, liči, bílou čokoládu, med a bílý čaj. Přestože obsah alkoholu je poměrně vysoký, bohatá, dlouhá a na Tramín i poměrně svěží chuť jej bez problémů unese. Je plná ovoce a koření, mazlivá díky zbytkovému cukru, zakončená jemně štiplavou notou zázvoru.

 

Moje hodnocení (degustováno 02/14) : 88 bodů

 

 

 

Merlot 2006 "Apogée", Golden Mile Oliver - Feuille d´Or, Britská Kolumbie, Kanada, Le Vieux Pin

( duben 2014 )


 

Téměř neprůhledná tmavě višňová až ostružinová barva, sytá i v menisku, dobrá jiskra. Ve vůni lze nalézt grafit, koření, kávu, čokoládu, borůvky a přezrálé višně. V chuti je víno silné až ohnivé, avšak harmonické. Bohatou ovocností višní a brusinek probleskují stopy kouře. Na Merlot má obdivuhodnou strukturu, zralé pevné třísloviny a živou kyselinu.

 

Moje hodnocení (degustováno 12/13) : 90 bodů

 

 

 

Pinot gris 2010, botrytický sběr, Malé Žernoseky-Na Dobraji-Nad Mlýnem, litoměřická podoblast, Čechy, Vinařství sv. Tomáše - Zdeněk Vybíral

( březen 2014 )


 

Krásná citrónově-zlatá barva s perfektní jiskrou a neznatelnou perličkou. Ve vůni se nabízí nádherná ovocnost žlutých plodů v široké škále - od závanu citrónu, přes sladké hrušky, broskve a meruňky až po náznak tropických plodů, kterou doplňují bílé květy, rozinky, chlebnatost a stopa jódu. Zdeněk Vybíral toto víno pracovně nazval "Sauternes" a skutečně - hra nádherně pikantních a štavnatých kyselinek (jde o Rulandské šedé!!) penetrujících zbytkový cukr sladké poklady z Bordeaux připomíná, jakkoli nedosahuje jejich hladiny cukrů ani typicky olejnaté textury. O to více ale osloví překvapivou svěžestí a živostí. Je plné žlutého ovoce (především broskve, meruňky, ananas) a velmi dlouhé na patře.

 

Moje hodnocení (degustováno 12/13) : 92 bodů  

 

 

 

Riesling 2012, Spätlese, Ürziger Würzgarten, Mosel, Německo, Weingut Dr. Loosen

( únor 2014 )


 

Jiskrná zelenkavá barva, výrazná perlička. Ve vůni zprvu nápadná mineralita, zelená jablka, grep, s nárůstem teploty se objevují broskve a zesiluje se medový podtón. Nejpozději se objeví kořenité tóny.Chuť imponuje nádhernou rovnováhou mezi zbytkovým cukrem, který je odlehčován výraznějším obsahem CO2 a svěžími kyselinkami. Med, sladké broskve, meruňky a kyselá zelená jablíčka.

 

Moje hodnocení (degustováno 11/13) : 91 bodů

 

 

 

Garnatxa - Cabernet "Mas Petit" 2011, Penedés DO, Španělsko, Cavas Parés Baltá

( leden 2014 ) 


 

Rubínovo-ostružinová barva, standardní čirost a viskozita. Vzhled je celkově poněkud ospalý a matný. Zprvu zemitá vůně po chvíli uvolní pěknou ovocnost ostružin, višní v hořké čokoládě, decentní podpis sudu barrique, nevypálené dřevo a grafit. Chuť je výborně strukturovaná pevnými tříslovinami, jadrná, ale nikoli hrubá. Dominují ostružiny, kyselý rybíz a kořenité tóny. Osobité víno, které se nesnaží konzumentům prvoplánově zalíbit.

 

Moje hodnocení (degustováno 12/13): 88 bodů