Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2013


 

 

Rulandské bílé 2012,slámové, Hošťka-Labské vinice, litoměřická, Čechy, Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem

( prosinec 2013 )


 

Zlato-zelenkavá barva s výbornou jiskrou. Víno při nalití do sklenky docela výrazně zaperlí. Krásná, živá a osvěžující ovocná vůně přezrálých tropických plodů (ananas, papaya), citrusů, s pozadím bílých květů a chlebnatosti. V chuti je poměrně dlouhé, medové, s výraznou ovocností meruněk a grepů a kořenitou koncovkou. Na slámové víno si zachovalo obdivuhodné kyselinky. Nezbývá než litovat, že zámecké vinařství vyrábí sladké víno maximálně dvakrát za dekádu a nikoli z klimatických důvodů...

 

Moje hodnocení (degustováno 12/13) : 92 bodů

 

 

 

Ryzlink rýnský 2007, pozdní sběr, Mělník - Neuberská, mělnická podoblast, Čechy,  Školní statek Mělník

( listopad 2013 )


 

Nádherná slámová barva se zelenkavými reflexy, dobrou jiskrou a lehkou perličkou. Skvostná, plná, dosud živá a typická vůně (meruňky, limeta, grep, výrazné benzinové tóny, po zahřátí tropické plody, med a chlebová kůrka). Stejně jako v předchozích ročnících, chuť je až nečekaně břitká a svěží proti očekávání, které si člověk utvoří na základě dojmu z vyzrálé, téměř nasládlé vůně vína a podle jeho stáří. Je plné citrusů, minerální, štavnaté, komplexní a dlouhé. Ryzlinky ŠS Mělník jsou dlouhodobě extratřídou domácího trhu. Přesto dosud stojí, výsledkům ze soutěží navzdory, poněkud zbytečně skromně v pozadí, dostupné za skvělé ceny těm, kteří je neváhají hledat. Jsou otiskem povahy samotných vinařů české oblasti, kteří raději dřou než mluví...

 

Moje hodnocení (degustováno 06/13) : 92 bodů

 

 

 

Grauburgunder 2012 Qba, Radebeuler Lösnitz, Sachsen, Německo, Weingut Matyas

( říjen 2013 ) 


 

Světle zelenkavá barva, dobrá jiskra, jemná perlička. Krásná, svěží a typická vůně (hrušky, pomeranče, květy, mineralita, po zahřátí hrušková marmeláda, med a banány, dotek kvasnic). V chuti je plné, živé a ovocité (pomeranče, mandarinky). Na Rulandské šedé jsou kyselinky tohoto vína doslova nadstandardní, těžko by se takové urodily mimo severní oblasti pěstování vína. Kořenité tóny, slaná koncovka, na patře je krásně proměnlivé.

 

Moje hodnocení (degustováno 06/13) : 89 bodů

 

 

 

Pommard 2006 AOC "Les Vignots", Burgundsko, Francie, Jöel Remy

( září 2013 )


 

Světle jahodová barva s vodnatým kroužkem a cihlovými odstíny v okraji, dobrá jiskra. Elegantní a typickou vůni uvede výraznější dotek dubového dřeva, kořenitost a zemité tóny lesního podrostu, pod nimiž se zprvu trochu schovává ovocná složka (maliny, jahody). Zvláště kvůli plnému rozvinutí aroma se vyplatí dopřát vínu pobyt v karafě. Zráním sice již ohlazené, přesto však stále přítomné třísloviny propůjčují dlouhé chuti střední intenzity pěknou páteř, skvělé kyselinky pak (dosud) mladistvý švih a šťavnatost. Červené bobuloviny, výraznější stopa dubu. Není to žádný Richebourg, ale poctivá práce burgundského sympaťáka.

 

Moje hodnocení (degustováno 04/13) : 89 bodů

 

 

 

Riesling 2011, Spätlese, Würzburger Stein, Franken, Německo, Staatliche Hofkeller Würzburg

( srpen 2013 )


 

Zlatozelená barva s perfektní jiskrou a sotva znatelnou perličkou. Vůně doslova klasická, elegantni a ušlechtilá (mineralita, broskve, meruňky, citrusy, med). V chuti je víno pevné alkoholem, přesto obecně působí vzletně až odlehčeně. Skvělá ovocnost meruněk a broskví, nepřehlédnutelný minerální podpis nejslavnější městské vinice, přímo ukázkově šťavnaté kyselinky. Třída!

 

Moje hodnocení (degustováno 08/13) : 90 bodů

 

 

 

Primitivo del Salento IGP 2010 "12 e Mezzo", Itálie, Vigne e Vini Varvaglione

( červenec 2013 )


 

Krvavě granátová barva s krásnou jiskrou. Kouř, uzené, bílá káva a čokoláda se mísí s bohatým základem peckovin (cherry, švestky) v živé a lákavé vůni. V chuti je hutné a měkké, velmi ovocité, s příjemným dotekem aroma kávy a vanilky. Přímočaré, moderní, dostupné a vysoce pitelné víno!

 

Moje hodnocení (degustováno 05/13) : 88 bodů

 

 

 

Chardonnay 2008 "Prestige", Bourgogne AOC, Henri de Villamont

( červen 2013 )


 

Slámově zlatá barva s dobrou jiskrou. Výrazná a typická vůně másla, vanilky, karamelu, ananasu a dalších tropických plodů. I přes výraznější dotek dubu je velmi vyrovnaná. V chuti příjemně živé, středně plné, silnější alkoholem a opět výrazněji dotčené barikovým sudem. Lahodná ovocnost žlutých tropických plodů a citrusů, dobrá délka. Víno svou kvalitou dosti vybočuje ze své apelační kategorie. Hrozny pochází z oblastí Mersault (40%) a Macon (60%).

 

Moje hodnocení (degustováno 02/13) : 88 bodů 

 

 

 

Rulandské šedé 2011, pozdní sběr, Čejč - Brněnka, slovácká podoblast, Morava, Vinselekt Michlovský

( květen 2013 )


 

Světle zlatá barva s dobrou jiskrou. Vůni prozkoumejte ve třech fázích - ihned po nalití vína do sklenky ucítíte bohaté citrusy, po lehkém provzdušnění vystoupí hutnější tóny žlutých plodů a s tím, jak teplota vína dále vzrůstá, objeví se vedle medových stop až náznaky světle červených zahradních plodů, typických jinak spíše pro vína růžová. Ovocnost vína je v každém případě skvělá a to platí i pro lahodnou chuť s příjemně měkkými, přesto osvěžujícími kyselinkami.

 

Moje hodnocení (degustováno 03/13) : 86 bodů

 

 

 

Chardonnay Reserva 2011 "Elemental", Bio, D. O. Valle de Casablanca, Chile, Viňedos Emiliana

( duben 2013 )


 

Jiskrná zlato-zelenkavá barva. V nose zprvu vyniknou vůně opáleného dubového dřeva (máslo, vanilka, karamel), pod nimiž se prezentuje bohatá ovocnost ananasu, zralých hrušek, doplněná stopami mandlí a lískových oříšků, kterou masivní dědictví dubu neutlačuje. Chuť je máslově kulatá a poměrně dlouhá, krémově hladkou ovocnou masou hravě probleskují svěží kyselinky. I chuť dobře snáší výraznější dotek dubu. Vydařený představitel populární odrůdy ze stále populárnějšího chladného chilského regionu. Skutečný dubový sud barrigue sice víno vidělo nejspíše jen z rychlíku při cestě do přístavu ve Valparaísu (soudě dle jeho ceny), přesto však má plný potenciál potěšit milovníky výrazněji "barikovaných" vín.

 

Moje hodnocení (degustováno 03/13) : 87 bodů

 

 

 

Tempranillo "Rejadorada" 2008, Roble, Toro DO, Bodegas Rejadorada

( březen 2013 )


 

Ostružinová barva s lehkým vodovým kroužkem při okraji, solidní jiskrou a fialovými reflexy v menisku. V nose bohatá směs černých bobulovin s notami lékořice, kávy a vanilky. Vysoký alkohol si žádá jemné podchlazení. Na patře je znamenitě dlouhé, poměrně plné, rámované vyzrálými tříslovinami, protkané skvostnými kyselinkami. Černé plody, jen lehký dotek dubu. Skvěle udělané, snad jen trochu "mezinárodní" víno...

 

Moje hodnocení (degustováno 01/13): 90 bodů

 

 

 

Chateau Finet 2009, Bordeaux Supérieur AOC

( únor 2013 )


 

Pěkná rubínová barva s červeným meniskem a tenkým vodovým kroužkem při okraji. Dobrá jiskra. Ve vůni kokos, čokoláda, žampióny, černý rybíz a lehce mentolu. Na tuto kategorii vína (z hlediska apelace i ceny) nečekaně jemné v chuti, s vyzrálými tříslovinami, živými kyselinkami, jadrnou ovocností lesních bobulí, kořenitými notami barikového sudu a osvěživou hořčinkou. Dobře to pro nás ve Francii Marek Vašut vybral!

 

Moje hodnocení (degustováno 10/12) : 87 bodů

 

 

 

Ryzlink vlašský 2008, pozdní sběr, Pouzdřany - Kolby, mikulovská podoblast, Morava, Kolby a.s.

( leden 2013 )


 

Citrónově zlatá barva s jiskrou. Osobitá a vyzrálá vůně tropického ovoce (dominuje ananas) a citrusů, doplněná mineralitou, medem a včelím voskem. V chuti je víno lehčí až středně intenzivní, nazrálé a přes své stáří nečekaně živé. Dosud pikantní kyselinky evokují na patře štavnaté citrusy. Dobrá délka chuti. Skvělý společník na celý večer.

 

Mé hodnocení (degustováno 12/12) : 89 bodů