Ondřej Vrabec byl na základě úspěšně vykonaného konkurzu jmenován interním pedagogem lesní rohu na AMU v Praze!!! V říjnu povede dva koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka!!! 16. 10. bude slavnostně pokřtěno nové CD Bendova komorního orchestru s nahrávkou virtuózního koncertu pro 2 lesní rohy F. X. Pokorného (O.Vrabec/Hana Sapáková)!!!    

Doporučená vína pro rok 2012


 

 

Chateau du Beau Vallon 2009, Saint-Emilion AOC

( prosinec 2012 )


 

 

Krvavě červená barva s černými reflexy a krásnou jiskrou, v menisku stále s purpurovými tóny. Bohatá ovocnost (višně, ostružiny) podepřená stopami kakaa, čokolády a špetkou anýzu v moderní a pobízivé vůni. Na patře je víno středně plné, se skvělými kyselinami(!) a výraznými, nikoli však hrubými tříslovinami. Štavnaté až kyselé červené ovoce (rybíz a ostružina) se mísí s chutí vysokoprocentní hořké čokolády. Evidentní potenciál k dalšímu zrání na láhvi.

 

Moje hodnocení (degustováno 11/12) : 89 bodů 

 

 

 

Pedro Ximenez 2010, Elqui Valley, Chile, Geo Wines (M & S)

( listopad 2012 )


 

 

Světle zelenkavá barva, dobrá jiskra. Zajímavá a neotřelá kombinace divoké travnato-bylinné vůně na pozadí tropických plodů (především ananasu) a broskví. Působí velmi svěže. Až agresivně svěží je i chuť tohoto vína, vyrobeného z odrůdy, která se jen zřídka vyskytuje mimo Andalusii, přesněji výrobní oblast Sherry. Vyniká šťavnatými nuancemi citrusů a nezralého ananasu. Nevšední, exotické!

 

Moje hodnocení (degustováno 09/12) : 87 bodů

 

 

 

Cabernet Sauvignon "Comes" 2009,výber z hrozna,Slovensko,Malokarpatská vinohr. spoločnost

( říjen 2012)

 


 

Zářivá granátová barva s výbornou jiskrou. Ihned po nalití ze sklenky vystupují minerální tóny prašné cesty, vydatným provzdušněním se vůně zakulatí směrem ke kořenitým notám (hořká čokoláda, vanilka, neopálené dubové dřevo). Ovocnost je poněkud upozaděná (černý rybíz). V chuti je víno střední intenzity, dobré délky a pevných, ale nikoli hrubých tříslovin. Hořká čokoláda, vanilka a kouř se prolínají s kyselými ostružinami. Kéž by se všechna červená vína dařila v našich klimatických podmínkách tak pěkně...

 

Moje hodnocení (degustováno 06/12) : 88 bodů

 

 

 

Maratheftiko 2008, Paphos, Kypr, Fikardos Winery

( září 2012 )

 


 

Světle višňová barva s červeným okrajem, dobrá jiskra i viskozita. Vůně vyvolá vzpomínky na samotný kyperský vzduch - je výrazně prosycená směsicí divokých bylin, lékořice a minerality prašné cesty, výrazným dotekem dřeva (pražení, syrové dřevo, káva) a černých lesních bobulí. Jakkoli je jadrná a divoká, nepostrádá rovnováhu.  V chuti je víno silné alkoholem až lehce ohnivé, nepřipravené chuťové pohárky zalije řádnou dávkou jakoby "prašně" zrnitých tříslovin, které se ale následně, když patro přivykne té svíravé mase, projeví jako dobře vyzrálé, strukturované a integrované. Solidně dlouhá chuť s tóny višní, dřeva a koření je jimi znamenitě rámována. Víno ještě není na svém vrcholu. Výborné pití z unikátní domácí révy představuje vítané osvěžení v záplavě vín vyrobených z omezené skupinky mezinárodně pěstovaných odrůd.

 

Moje hodnocení (degustováno 08/12) : 89 bodů

 

 

 

Svatovavřinecké 2009, pozdní sběr, Vetlá-Sovice, litoměřická pod. Lobkowiczké zám. vin. Roudnice n/L

( srpen 2012 )

 


 

Jiskrná granátová barva s purpurovými odstíny při okraji. Čokoláda, jemná kořenitost, švestky a při nehybné sklence i višně jsou hlavními znaky čisté a zajímavě se rozvíjející vůně. Na patře je víno plné, kulaté, dobře vyvážené, s hladkými tříslovinami. Marmeláda ze švestek promísená s jemnými uzeno-kořenitými notami dominuje poměrně dlouhé chuti. Podle mého typický a povedený představitel roudnického Vavřince, který se již dlouhá léta právem těší uznání.

 

Moje hodnocení (degustováno 02/12) : 88 bodů

 

 

 

Riesling 2010, Smaragd, Wachau, Rakousko, Domäne Wachau

( červenec 2012 )

 


 

Světle zlatá barva se zelenkavými reflexy, bezvadná jiskra. Vzorová ryzlinková vůně plná citrusů, broskví, meruněk, sladkých jablek, bylinných a petrolejových not, vyzrálá a poměrně mohutná. Překvapivě dlouhá chuť je směsicí síly, elegance, živosti i zralosti, přičemž víno na patře hravě skotačí od jedné jmenované charakteristiky ke druhé. Oplývá krásnou citrusovou ovocností i živými kyselinkami. Nic zde nepřebývá a nic nechybí. Skutečně nevšední víno!

 

Moje hodnocení (degustováno 04/12) : 90 bodů

 

 

 

Cabernet Sauvignon - Merlot, 2009, Western Cape, Jižní Afrika, Rupert & Rotschild

( červen 2012 )

 


 

Sytá a jiskrná tmavě rubínová barva. Vůni uvede lehká zemitost, následovaná bohatými tmavými bobulovinami (černý rybíz, borůvky, ostružiny), které se prolínají s tóny tabáku, mandlí a anýzu. Na patře je víno středně plné, avšak silné alkoholem, rámované příjemně vyhlazenými tříslovinami. Chuti dominuje lesní ovoce a hořká čokoláda.

 

Moje hodnocení (degustováno 05/12) : 88 bodů

 

 

 

Rulandské bílé 2010, kabinet, Velké Žernoseky-Malá Vendule, litoměřická pod., Žernosecké vinařství

( květen 2012 )

 


 

Jiskrná světle zlatá barva se zelenkavými odlesky. Elegantní, vyrovnaná vůně s živou ovocností žlutých plodů (sladká jablka, hrušky, ananas) a jemnými květinovými a chlebnatými tóny. Chuť je nesena svěžími až pichlavými kyselinkami, oplývá citrusovými a bylinnými nuancemi a drží se dlouho na patře. Potenciál k archivaci je zřejmý zrovna tak jako osobnost tohoto vína.

 

Moje hodnocení (degustováno 03/12) : 87 bodů

 

 

 

Grüner Veltliner 2010, Hasel, Kamptal DAC, Rakousko, Birgit Eichinger

( duben 2012 )

 


 

Světle zelenkavá barva, dobrá jiskra. V nose zprvu mineralita, med a kořenité tóny, se vzrůstající teplotou stále více žlutého ovoce (jablko, broskev), náznakem tóny zázvoru a rumu. V chuti se natolik výrazně projevuje mineralita, že je první doušek doslova překvapivý, výrazně slaný. Stydlivá ovocnost si dává trochu na čas, avšak i později se nese na neutrální až citrusové vlně. Vyrovnané, svěží a poměrně dlouhé. Veltlínské, obvykle spíše sympaticky rustikální odrůda, zde projevuje nevšední třídu.  

 

Moje hodnocení (degustováno 03/12) : 88 bodů

 

 

 

Pouilly-Fumé AOC 2010, Hubert Brochard

( březen 2012 )

 


Zářivá světle zelenkavá barva s perfektní jiskrou. Svěží a typická vůně angreštu, černého rybízu, citrusů a pazourku, velmi elegantní a vyrovnaná. V chuti živé až pichlavě svěží kyselinky citrusových tónů, pevné, velmi dobrá délka. Může i dále vyzrávat v láhvi v kratším horizontu.

 

Moje hodnocení (degustováno 01/12) : 88 bodů

 

 

 

Chardonnay 2008, výber z hrozna, Svodín, Strekovský vinohradnícky rajón, Slovensko, Janoušek

( únor 2012 )

 


Zářivá citrónová barva se zelenkavými odlesky, výborná jiskra a viskozita. Ve vyzrálé, elegantní a bohaté vůni dominuje ovocný kompot (hrušky, kiwi, ananas) s podtóny medu a dřeva, ne však dubového. Chuť je krémově zaoblená, se stále živými kyselinkami, plná tropického ovoce a medu. Silný alkohol (14% obj.) překvapivě nenarušuje rovnováhu jednotlivých komponent vůně i chuti ani když teplota vína vzroste. V samé koncovce se na patře projevuje mírná nahořklost dřevité povahy, která je jedinou pihou na kráse tohoto velmi povedeného vína.

 

Moje hodnocení (degustováno 01/12) : 89 bodů

 

 

 

Samos AOC 2010, Řecko, Union of Winemaking Cooperatives of Samos

( leden 2012 )


 

Velmi krásná slámově-měděná barva s dobrou jiskrou, vysoká viskozita. Bohatá vůně široké palety přezrálého žlutého ovoce, z níž nejvíce vynikají hrušky a meruňky se stopami vosku, fermeže, bylinek, bílých květů a hrozinek. I v chuti jsou velmi nápadné tóny meruňkové a hruškové marmelády, koncovka se nese ve znamení medu. Víno by sice možná získalo špetkou kyselin navíc, avšak i mírná hořkost pocházející z vysokého objemu alkoholu (15%!) dobře vyvažuje koncentrovanou sladkost tohoto nektaru. Chuť zůstane na patře přilepená dosti dlouho. I když je škoda, že kdysi světoznámé Muškáty ze Samosu dnešnímu spotřebiteli mnoho neříkají, ten, kdo umí podobné zapomenuté drahokamy světa vína hledat jen jásá, že jsou dostupné za směšné ceny.

 

Moje hodnocení (degustováno 11/11) : 92 bodů