Nastudování Brittenovy opery Zneuctění Lukrécie v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě pod taktovkou Ondřeje Vrabce se setkalo s velkým ohlasem kritiky i hudební veřejnosti!!! Ondřej Vrabec též velice úspěšně koncertně debutoval u New Japan Philharmonic v Tokiu a zastoupil šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka při abonentních koncertech České filharmonie se sólistkou Katjou Buniatishvilli!!!     

Životopis


 

Aktuálně : Ondřej Vrabec v lednu hostoval s velkým ohlasem u New Japan Philharmonic v Tokiu!!! S velmi příznivou reakcí kritiky se setkalo také nastudování Brittenovy opery Zneuctění Lukrécie v Národním divadle Moravskoslezském!!!

 

ZDE můžete shlédnout dokumentární film o natáčení symfonického projektu hudby Andrewa Downese s Českou filharmonii pod taktovkou Ondřeje Vrabce.Vybrané počiny poslední doby (mimo zaměstnání v České filharmonii):

 

 

Duben 2016 - Ondřej vedl zkoušku (masterclass) znamenitého Sydney Youth Symphony Orchestra v rámci studijního turné tohoto tělesa po evropských hudebních metropolích.

 

Únor 2016 - Kritikou vysoko hodnocené nastudování opery B. Brittena "Zneuctění Lukrécie" v Národním divadle Moravskoslezském (režie Jiří Nekvasil).

 

Leden 2016 - Ondřej Vrabec s úspěchem koncertně debutoval u New Japan Philharmonic v Tokiu. Sólistkou koncertu byla legendární japonská houslistka Yasuko Otani.

 

Prosinec - Ondřej řídil každoroční slavnostní koncert Organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) na Pražském hradě. Ve spolupráci s brněnskými Czech Virtuosi a tubistou Janem Adamcem mimo jiné poprvé provedl tubový koncert Otomara Kvěchaa.  

 

Listopad 2016 - Ondřej Vrabec zastoupil šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka na abonentních koncertech České filharmonie se sólistkou Katjou Buniatishvilli. Českou filharmonii též vedl při tradiční Předmikulášské pro rodiči s dětmi.

 

Září 2016 - OV třikrát provedl Dvořákovo kolosální oratorium Svatá Ludmila, společně s Pražským filharmonickým sborem a filharmoniemi Brno a Hradec Králové. Zahájil tak nejvýznamější italský festival duchovní hudby Anima Mundi v katedrále v Pise (na pozvání uměleckého šéfa Sira Johna Eliota Gardinera), sezónu Filharmonie Hradec a uzavřel Svatováclavský hudební festival v Ostravě. Minifestivalem benefičních koncertů "Musica Apostolorum" společně se svými hudebními hosty podpořil sbírku na opravu cenných varhan v Postoloprtech. S PhilHarmonia Octetem natočil Divertimento Zdeňka Šestáka pro Český rozhlas. Tamtéž vystoupil jako host pořadu Koktejl.

 

Červen 2016 - Ondřej řídil Českou filharmonii v edukativním programu s hercem Janem Budařem a koncert pro rodiny s dětmi s Komorním orchestrem členů Orchestrální akademie České filharmonie. Provedl světovou premiéru opery "Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu" skladatele Petra Cíglera v rámci festivalu NODO.  

 

Květen 2016 - Premiéry baletní verze Snu noci Svatojanské na hudbu F. Mendelssohna-Bartholdyho v Národním divadle Moravskoslezském ve spolupráci s legendou světového choreografického umění Yuriem Vámosem.

 

 

 

 

 

!! Poslechněte si záznamy těchto koncertů v AUDIOGALERII a na YOUTUBE.COM !!

 

 

Řekli, napsali...

 

"...stěží na jeho múzami políbeném kapelnickém projevu nacházím pihu na kráse..."

 Martin Jemelka, Harmonie

 

"Vrabcovo zvnitřnění s partiturou a pokora před geniálním dílem daly vzniknout v celkovém měřítku nastudování opravdu mimořádnému..."

Milan Bátor, Ostravan


"Výjimečný talent. Je vzácností slyšet hrát tak mladého člověka s takovou jistotou. A tak muzikálně! Skvělá koncentrace! Velmi mě to oslovilo..."

Vladimir Ashkenazy
(konkurz na pozici sólohornisty České filharmonie, 1998)

 

"Mimořádně intenzivní a expresivní dirigování..."

Benjamin Zander, šéfdirigent Bostonských filharmoniků
(London Masterclasses)

 

"...to, co předvádí ve spolupráci s houslistkou v subtilní modální melodice na začátku 2. věty Sonaty Andrewa Downese představuje malý témbrový zázrak!"

Miloš Pokora, Hudební rozhledy

 

 

Životopis

 

Dirigent a hornista Ondřej Vrabec (1979) patří přes svůj věk mezi nejostřílenější české umělce. Jakkoli dnes dirigování představuje majoritní podíl jeho umělecké činnosti, staví na základech mimořádných profesionálních zkušeností získaných díky bohaté kariéře sólového, komorního a orchestrálního hráče. Tu Ondřej Vrabec započal dlouho před prahem dospělosti; v pouhých 17 letech pak poprvé usedl na první židli skupiny lesních rohů České filharmonie a pozici sólohornisty zastává v tomto tělese dosud. Je absolventem Pražské konzervatoře (prof. B. Tylšar, V. Válek, H. Farkač, M. Němcová, M. Košler) a Akademie múzických umění v Praze (prof. R. Eliška, J. Bělohlávek, F. Vajnar a další). Studium si doplnil četnými mistrovskými kurzy (např. London Masterclasses, Hornclass, Francouzsko - Česká akademie), nejcennějším impulsem pro formování uměleckého přístupu mu byla hráčská spolupráce s elitou světové dechové školy (S. Azzolini, M. Bourgue), v oblasti dirigování pak umělecká podpora významných světových dirigentských osobností (Sir John Eliot Gardiner, Benjamin Zander, Jiří Bělohlávek aj.). Ondřej Vrabec je držitelem titulu absolutního vítěze soutěže konzervatoří v Ostravě, několik dalších laureátských titulů získal jako komorní hráč (Concertino Praga, soutěž Mozartovy obce aj.). Byl finalistou mezinárodních dirigentských soutěží Pražské jaro 2007 a Tokio 2015, v obou získal čestná uznání poroty. V roli sólisty vystoupil do dnešního dne s desítkami domácích i zahraničních orchestrů (mimo jiných Česká filharmonie, Královská Vlámská filharmonie, Nagoya Philharmonic Orchestra, Bayrisches Kammerorchester, NCPAO Peking, Sólistes Européenes Luxembourg, Augsburg Philharmonic Orchestra, Státní filharmonie Košice, Rzeszow Philharmonic, Lviv Philharmonic) pod vedením významných dirigentů (Sir John Eliot Gardiner, Edo de Waart, Vladimir Ashkenazy, Ian Volkov, Lü Jia aj.), publiku se často představoval též sólovými recitály. Intenzivně se věnuje komorní hře (především Brahms Trio Prague a PhilHarmonia Octet, dříve Maurice Bourgue Ensemble, Juventus Quintet, Czech Philharmonic Horn Club ad.). Vytvořil obsáhlou fonotéku pro Český rozhlas a několik gramofonových titulů. Profilový disk Brahms Trio Prague, realizovaný unikátním technickým způsobem ve vlastní hudební a zvukové režii, získal skvělé ohlasy kritiky doma i v zahraničí a byl recenzentem prestižního amerického magazínu Fanfare označen za pravděpodobně nejlepší dosud realizovanou nahrávku Tria Es Dur, op. 40 J. Brahmse ve světě. Ondřej Vrabec podnítil přímou i nepřímou cestou vznik četných soudobých kompozic pro nejrůznější instrumentální obsazení v kombinaci s lesním rohem. Většina z nich je mu věnována a byla jím ve světové premiéře provedena, popřípadě také nahrána. Respekt si získala i jeho činnost pedagogická – vede mistrovské kurzy (Japonsko, Kanada, Velká Británie, ČR). Dlouhodobě spolupracoval s japonskou vzdělávací společností And Vision Inc. v Tokiu.

 

Jako dirigent spolupracuje Ondřej Vrabec s většinou českých profesionálních orchestrů, včetně České filharmonie, kde zastával funkci asistenta šéfdirigenta. Z pozice tohoto titulu byl v uplynulých letech dokonce nejčastěji vystupujím dirigentem našeho prvního tělesa po Jiřím Bělohlávkovi. Stanul také na stupínku některých zahraničních těles (např. Japan Philharmonic, New Japan Philharmonic, Reykjavik Chamber Orchestra, Státní filharmonie Košice, London Soloists Chamber Orchestra, Galeria Wind Orchestra Tokio, Danish National Symphony Orchestra, Státní Filharmonie Oradea, Uzhgorod Philharmonic, Lviv Virtuosi aj.). Představil se na mezinárodních festivalech (Pražské jaro, Anima Mundi, Mitte Europa, Český Krumlov). Je stálým členem mezinárodního týmu dirigentů světově oceňovaných festivalů soudobé tvorby - Ostrava Days a NODO. K jeho operním počinům patří premiéry oper "Sezname, otevři se!" Martina Smolky, "Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu" Petra Cíglera a "Encounter" Mojiao Wang, dále kritikou vysoce oceněné nastudování opery Zneuctění Lukrécie B. Brittena a dvojí produkce Figarovy svatby W. A. Mozarta. Vedl historicky první turné Pražské komorní filharmonie do Jižní Koreji (2011) a do Číny (2012-2013). Ve spolupráci s Českou filharmonií nahrál již tři CD, která zahrnují komplet symfonického díla britského skladatele Andrewa Downese (Artesmon/Czech Philharmonic label), Planety Gustava Holsta, či Honeggerovu 2. symfonii (Octavia Records - Japonsko). Další dva tituly realizoval s Collegiem Českých filharmoniků : DVD „Proměny“ (Universal Music, zvoleno deskou roku) a CD koncertantní tvorby pro housle a violu (s Gabrielou Demeterovou, Supraphon). V České filharmonii také často připravuje koncerty v zastoupení význačných světových dirigentských osobností (Sir John Eliot Gardiner, Semjon Bychkov, Valery Gergiev, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek).