Životopis


 

Aktuálně : Ondřej Vrabec byl jmenován členem poroty soutěže Pražského jara 2018 v oboru lesní roh. Jako solóhornista bude v příštích měsících spolupracovat s Amsterdam Symphony Orchestra (dříve Královská Vlámská Filharmonie) a Seoul Philharmonic Orchestra. Počínaje školním rokem 2017-18 působí Ondřej Vrabec jako pedagog hlavního oboru na Akademii múzických umění v Praze.

 

ZDE můžete shlédnout dokumentární film o natáčení symfonického projektu hudby Andrewa Downese s Českou filharmonii pod taktovkou Ondřeje Vrabce.Vybrané počiny poslední doby (mimo působení v České filharmonii):

 

Březen 2018 - Edukační koncerty ČF s Českou studentskou filharmonií a moderátorkou Annou Polívkovou.

 

Prosinec 2017 - OV řídil každoroční koncert na Pražském hradě pro Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých (SONS). Na HAMU vedl masterclass studia moderního repertoáru pro lesní roh.

 

Listopad 2017 - OV začíná působit na Akademii múzických umění v Praze jako pedagog hlavního oboru. Tamtéž řídil provedení skladby Jana Nováka "Baleti a neuf" během "Koncertu proti totalitě". 

 

Říjen 2017 - OV vedl mistrovské lekce v Tokiu, Osace, na univerzitě v Kjótu a vysoké škole v Sakaide.

 

Září 2017 - Kritikou vysoko hodnocené provedení Brahmsova Německého requiem na  závěrečném koncertu Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě (spolu s Brněnským filharmonickým sborem a Filharmonií Brno). V programu téhož festivalu OV vystoupil dvakrát se souborem PhilHarmonia Octet. PhilHarmonia Octet se v Rakousku účastnil koncertu živě prenášeného rozhlasovými stanicemi ORF a Vltava.

 

Srpen 2017 - Ondřej Vrabec spolupracoval jako hornista s mezinárodním ansámblem MusicaAeterna pod vedením T. Curentzise v rámci Salcburského hudebního festivalu.

 

Červen 2017 - Dirigentské vystoupení se Státní Filharmonií Košice. Natáčení Dvojkoncertu F. X. Pokorného spolu s Bendovým komorním orchestrem a Hanou Sapákovou. Edukativní koncerty s Marthou Issovou a Českou filharmonií.

 

Květen 2017 - Spolupráce při nastudování skladby Francesca da Rimini v rámci Čajkovského nahrávacího projektu České filharmonie a Mo. Semjona Byčkova

 

Duben 2017 - Ondřej vedl zkoušku (masterclass) znamenitého Sydney Youth Symphony Orchestra v rámci studijního turné tohoto tělesa po evropských hudebních metropolích.

 

Únor 2017 - Kritikou znamenitě hodnocené nastudování opery B. Brittena "Zneuctění Lukrécie" v Národním divadle Moravskoslezském (režie Jiří Nekvasil).

 

Leden 2017 - Ondřej Vrabec s úspěchem koncertně debutoval u New Japan Philharmonic v Tokiu. Sólistkou koncertu byla legendární japonská houslistka Yasuko Otani.

 

Prosinec 2016 - Ondřej řídil každoroční slavnostní koncert Spojené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) na Pražském hradě. Ve spolupráci s brněnskými Czech Virtuosi a tubistou Janem Adamcem mimo jiné poprvé provedl tubový koncert Otomara Kvěchaa.  

 

Listopad 2016 - Ondřej Vrabec zastoupil šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka na abonentních koncertech České filharmonie se sólistkou Katjou Buniatishvilli. Českou filharmonii též vedl při tradiční Předmikulášské pro rodiči s dětmi.

 

 

 

!! Poslechněte si záznamy těchto koncertů v AUDIOGALERII a na YOUTUBE.COM !!

 

 

Řekli, napsali...

 

"...stěží na jeho múzami políbeném kapelnickém projevu nacházím pihu na kráse..."

Martin Jemelka, Harmonie

 

"Vrabcovo zvnitřnění s partiturou a pokora před geniálním dílem daly vzniknout v celkovém měřítku nastudování opravdu mimořádnému..."

Milan Bátor, Ostravan


"Výjimečný talent. Je vzácností slyšet hrát tak mladého člověka s takovou jistotou. A tak muzikálně! Skvělá koncentrace! Velmi mě to oslovilo..."

Vladimir Ashkenazy
(konkurz na pozici sólohornisty České filharmonie, 1998)

 

"Mimořádně intenzivní a expresivní dirigování..."

Benjamin Zander, šéfdirigent Bostonských filharmoniků
(London Masterclasses)

 

"...to, co předvádí ve spolupráci s houslistkou v subtilní modální melodice na začátku 2. věty Sonaty Andrewa Downese představuje malý témbrový zázrak!"

Miloš Pokora, Hudební rozhledy

 

 

Životopis

 

Dirigent a hornista Ondřej Vrabec (1979) patří přes svůj věk mezi nejostřílenější české umělce. Jakkoli dnes dirigování představuje majoritní podíl jeho umělecké činnosti, staví na základech mimořádných profesionálních zkušeností získaných díky bohaté kariéře sólového, komorního a orchestrálního hráče. Tu Ondřej Vrabec započal dlouho před prahem dospělosti; v pouhých 17 letech pak poprvé usedl na první židli skupiny lesních rohů České filharmonie a pozici sólohornisty zastává v tomto tělese dosud. Je absolventem Pražské konzervatoře (prof. B. Tylšar, V. Válek, H. Farkač, M. Němcová, M. Košler) a Akademie múzických umění v Praze (prof. R. Eliška, J. Bělohlávek, F. Vajnar a další). Studium si doplnil četnými mistrovskými kurzy (např. London Masterclasses, Hornclass, Francouzsko - Česká akademie), nejcennějším impulsem pro formování uměleckého přístupu mu byla hráčská spolupráce s elitou světové dechové školy (S. Azzolini, M. Bourgue), v oblasti dirigování pak umělecká podpora významných světových dirigentských osobností (Sir John Eliot Gardiner, Benjamin Zander, Jiří Bělohlávek aj.). Ondřej Vrabec je držitelem titulu absolutního vítěze soutěže konzervatoří v Ostravě, několik dalších laureátských titulů získal jako komorní hráč (Concertino Praga, soutěž Mozartovy obce aj.). Byl finalistou mezinárodních dirigentských soutěží Pražské jaro 2007 a Tokio 2015, v obou získal čestná uznání poroty. V roli sólisty vystoupil do dnešního dne s desítkami domácích i zahraničních orchestrů (mimo jiných Česká filharmonie, Královská Vlámská filharmonie, Nagoya Philharmonic Orchestra, Bayrisches Kammerorchester, NCPAO Peking, Sólistes Européenes Luxembourg, Augsburg Philharmonic Orchestra, Státní filharmonie Košice, Rzeszow Philharmonic, Lviv Philharmonic) pod vedením významných dirigentů (Sir John Eliot Gardiner, Edo de Waart, Vladimir Ashkenazy, Ian Volkov, Lü Jia aj.), publiku se často představoval též sólovými recitály. Intenzivně se věnuje komorní hře (především Brahms Trio Prague a PhilHarmonia Octet, dříve Maurice Bourgue Ensemble, Juventus Quintet, Czech Philharmonic Horn Club ad.). Vytvořil obsáhlou fonotéku pro Český rozhlas a několik gramofonových titulů. Profilový disk Brahms Trio Prague, realizovaný unikátním technickým způsobem ve vlastní hudební a zvukové režii, získal skvělé ohlasy kritiky doma i v zahraničí a byl recenzentem prestižního amerického magazínu Fanfare označen za pravděpodobně nejlepší dosud realizovanou nahrávku Tria Es Dur, op. 40 J. Brahmse ve světě. Ondřej Vrabec podnítil přímou i nepřímou cestou vznik četných soudobých kompozic pro nejrůznější instrumentální obsazení v kombinaci s lesním rohem. Většina z nich je mu věnována a byla jím ve světové premiéře provedena, popřípadě také nahrána. Respekt si získala i jeho činnost pedagogická – vede mistrovské kurzy (Japonsko, Kanada, Velká Británie, ČR). Dlouhodobě spolupracoval s japonskou vzdělávací společností And Vision Inc. v Tokiu.

 

Jako dirigent Ondřej Vrabec vystupuje s většinou českých profesionálních orchestrů, včetně České filharmonie, kde zastával funkci asistenta šéfdirigenta. Z pozice tohoto titulu byl v uplynulých letech dokonce nejčastěji vystupujím dirigentem našeho prvního tělesa po Jiřím Bělohlávkovi. Stanul také na stupínku některých zahraničních těles (např. Japan Philharmonic, New Japan Philharmonic, Reykjavik Chamber Orchestra, Státní filharmonie Košice, London Soloists Chamber Orchestra, Galeria Wind Orchestra Tokio, Danish National Symphony Orchestra, Státní Filharmonie Oradea, Uzhgorod Philharmonic, Lviv Virtuosi aj.). Představil se na mezinárodních festivalech (Pražské jaro, Anima Mundi, Mitte Europa, Český Krumlov). Po mnoho let byl stálým členem mezinárodního týmu dirigentů světově oceňovaných festivalů soudobé tvorby - Ostrava Days a NODO. K jeho operním počinům patří premiéry oper "Sezname, otevři se!" Martina Smolky, "Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu" Petra Cíglera a "Encounter" Mojiao Wang, dále kritikou vysoce oceněné nastudování opery Zneuctění Lukrécie B. Brittena a dvojí produkce Figarovy svatby W. A. Mozarta. Vedl historicky první turné Pražské komorní filharmonie do Jižní Koreji (2011) a do Číny (2012-2013). Ve spolupráci s Českou filharmonií nahrál již tři CD, která zahrnují komplet symfonického díla britského skladatele Andrewa Downese (Artesmon/Czech Philharmonic label), Planety Gustava Holsta, či Honeggerovu 2. symfonii (Octavia Records - Japonsko). Další dva tituly realizoval s Collegiem Českých filharmoniků : DVD „Proměny“ (Universal Music, zvoleno deskou roku) a CD koncertantní tvorby pro housle a violu (s Gabrielou Demeterovou, Supraphon). V České filharmonii také často připravoval koncerty v zastoupení význačných světových dirigentských osobností (Sir John Eliot Gardiner, Semjon Bychkov, Valery Gergiev, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek).